Haber Merkezi - Anayasa Mahkemesi (AYM) 22 Şubat 2023 tarihinde aldığı kararla iptal edilen madde, YÖK Kanunu'nun 54. maddesinde yer alıyordu ve bu maddeye göre, üniversitelerde izinsiz olarak bildiri dağıtmak, afiş veya pankart asmak kınama cezası ile cezalandırılıyordu.

AYM, bu maddenin iptal gerekçesinde, ifade özgürlüğünü sınırlamaya yönelik kanuni düzenlemelerin şeklen var olmasının yeterli olmadığını, yasal kuralların keyfiliğe izin vermeyecek şekilde belirli ve öngörülebilir nitelikte olması gerektiğini vurguladı.

Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı, Türkiye'deki demokratikleşme süreci açısından da önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın da karara ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'yi demokratikleştirmeye devam ettiklerini ve bu yönde çalışmalar yaptıklarını belirtti.

19 Mayıs'ta ulaşım ücretsiz mi? Bakanlıktan açıklama geldi 19 Mayıs'ta ulaşım ücretsiz mi? Bakanlıktan açıklama geldi

Bu kararın ardından, üniversitelerde öğrenci toplulukları ve dernekleri tarafından daha özgür bir şekilde faaliyet gösterilmesi ve ifade özgürlüğünün daha geniş bir şekilde korunması bekleniyor.

Editör: Haber Merkezi