Haber Merkezi - Kılıçdaroğlu'nun seçim dönemi yayınladığı video, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yargıya taşınmış ve dosya için Ankara 4. Sulh Ceza Hâkimliği, videoya yasak getirmişti. AYM, Kılıçdaroğlu'nun videosu hakkında kararını verdi.

CHP'li Bağcıoğlu: KAAN, Türkiye'yi modern savaş uçakları üreten ülkeler ligine taşıyor CHP'li Bağcıoğlu: KAAN, Türkiye'yi modern savaş uçakları üreten ülkeler ligine taşıyor

Konuyu bugün köşesine taşıyan Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, AYM'nin Kılıçdaroğlu'nun ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdiğini belirtti. AYM kararına göre Kılıçdaroğlu'na 18 bin lira manevi tazminat ödenecek, dosya ise yeniden yargılama için Ankara 4. Sulh Ceza Hâkimliği’ne gönderilecek.

Terkoğlu'nun yazının ilgili bölümü şöyle:

Mafyayla fotoğraf çektirip ona pasaport veren politikacılar, zehrin siyasi sorumlusuydu. Kılıçdaroğlu da “Fotoroman Süleyman” diyerek bu ilişkiyi anlatmıştı. Dönemin İçişleri Bakanı Soylu değil ama ona bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü mahkemeye başvurdu. Kılıçdaroğlu’nun paylaşımına erişim engeli kararı istedi.

Videoda uyuşturucuya yol verenler eleştiriliyordu. Emniyet neden rahatsız olsun ki? Hepimizin bildiği gibi, 'teşkilat'ı yöneten politikacı, kendi siyasi hesaplaşmasına devletin polisini aracı etmişti. Ankara 4. Sulh Ceza Hâkimliği, 4 Kasım’da videoyu yasakladı. Kararda yer alan ifadeler çok ilginçti

'Belirtilen suçlamalar hakkında hiçbir somut bilgi, belge ve olay belirtilmediği, belirtilen beyanların siyasi eleştiri sınırını aşıp uyuşturucu ile mücadele eden tüm devlet kurumlarının tüzel kişiliğine karşı suç isnat eder nitelikte olduğu ve bu yolla devlet kurumlarına ülke içinde ve ülke dışında güvenin sarsılmasına neden olunduğu, talebe konu açıklamaların kişilik haklarını ihlal edici nitelikte olduğu görülmekle...'

Mahkemeye göre karaparanın Türkiye’ye girişini sağlayan düzenlemeleri eleştirmek, baronlarla fotoğraf çektiren politikacıları hedef almak devlete güveni sarsıyordu! Kılıçdaroğlu’nun yaptığı itirazlardan bir sonuç çıkmadı. 12 Aralık’ta avukatı Celal Çelik AYM’ye başvurdu. Ve karar çıktı.

Karara göre AYM, Kılıçdaroğlu’nun başvurusunu doğrudan görüşmemiş. Bir dizi dosyayla birleştirmiş. Nihayetinde Kılıçdaroğlu’nun ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar vermiş. 18 bin lira manevi tazminata hükmetmiş. Yeniden yargılama için de dosyayı Ankara 4. Sulh Ceza Hâkimliği’ne göndermiş.
Uymak zorunda mı? Teoride öyle ama Can Atalay kararına bakılırsa hâkim, “Bana ne AYM’den” diyebilir!