Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu, partisinin astsubayların mağduriyetinin giderilmesi için verdikleri kanun teklifine yeterli desteği bulamadıklarını söyleyerek, ''Kanun teklifimiz genel kurulda reddedildi. Tekrar edeceğiz, astsubaylarımızın haklı talepleri kabul edilene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

CHP olarak astsubayların mağduriyetinin giderilmesi için hazırladıkları kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sunduklarını, ancak genel kurulda reddedildiğini hatırlatan Bağcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 

''Ancak sadece astsubaylarımızın değil, binbaşı üstsubaylarımızın da benzer şekilde mağdur edildiğini görüyoruz. Vatan savunmasında canlarını ortaya koyan üstsubaylarımız arasında ki eşitsizlik de had safhaya ulaşmıştır. Albay ve yarbaylarla aynı görevi üstlenen ancak makam ve görev tazminatından mahrum bırakılan binbaşı rütbesindeki üstsubaylarımızın ekonomik durumu olumsuz etkilenmekte, hakları gasp edilmektedir. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü için ter döken, vatan savunmasında canlarını ortaya koyan binbaşı üstsubaylarımızın bu haksız muameleden bir an evvel kurtarılması şarttır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu eşitsizliğe son verilmesi için tüm gücümüzle mücadele edeceğiz. Tüm üstsubaylarımızın hak ettikleri ekonomik ve sosyal haklardan yararlanması en temel hedefimizdir."

"Adaletsiz uygulama, emekli binbaşılarımızın ekonomik durumunu olumsuz etkliyor"

Öte yandan, asker ve subayların haklarının korunması gerektiğini vurgulayan Bağcıoğlu, uzun yıllardır binbaşı rütbesindeki üstsubayların, makam ve görev tazminatından mahrum bırakıldığını anımsattı. 

AB Uyum Komisyonu Başkanı Kayatürk, Arnavutluk Meclisi AB İşleri Komisyonu heyetiyle görüştü AB Uyum Komisyonu Başkanı Kayatürk, Arnavutluk Meclisi AB İşleri Komisyonu heyetiyle görüştü

"Bu adaletsiz uygulama, emekli binbaşılarımızın ekonomik durumunu olumsuz etkilemekte ve haklarını gasp etmektedir" diyen Bağcıoğlu, şu ifadeleri kullandı: 

"Terör örgütlerine veya devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunan gruplara aidiyeti nedeniyle ihraç edilenler bu durumun istisnasıdır. Ancak, görevini layıkıyla yerine getiren binbaşılarımız, yasal haklarından mahrum bırakılmamalıdır.
Mevcut Sosyal Güvenlik Yasası nedeniyle, 2000'li yıllardan sonra binbaşı rütbesinde emeklilik bulunmamaktadır. 2000'li yıllardan önce emekli olan binbaşı sayısı 2400 civarındadır ve bu sayı artmayacaktır. Bu nedenle, sözkonusu kanun teklifi yasalaştığı takdirde, bütçeye fazla yük getirmeden, yıllardan beri mağdur olan meslektaşlarımızın durumunu iyileştirecektir.''

Editör: Esin Özdemir