Haber Merkezi - İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 11 ili etkileyen 6 Şubat depremlerinin birinci yılına yaklaşılırken, afet sürecinde hükümetin yürüttüğü çalışmaları anlattı. Bakan Yerlikaya, depremden 14 milyon vatandaşın etkilendiğini söyleyerek 53 bin 537 kişinin hayatını kaybettiğinin açıkladı. 

'Gıda Dedektifi' hesabının sahibi Musa Özsoy gözaltına alınmasında yeni gelişme! 'Gıda Dedektifi' hesabının sahibi Musa Özsoy gözaltına alınmasında yeni gelişme!

Yerlikaya'nın açıklamaları şu şekilde: 

AFAD depremden 45 dakika sonra, 4. seviye acil durum ilan etti. Felaketlerin yaşandığı her yere kabinemizin bakanları görevlendirildi. 59 valimiz, 8 mülkiye baş müfettişimiz, toplam 708 mülki idari amirimiz deprem bölgesine gittiler. Saat 13.24'te Kahramanmaraş'ta yeni bir depremle daha sarsıldık. 6 Şubat'ta milletçe asrın felaketini yakaladık. Depremde 14 milyon vatandaşımız doğrudan etkilendi. Depremde 53 bin 537 canımızı yitirdik.

Depremin 3. günü karayollarımız ulaşıma açıldı. Yaklaşık 150 bin yardım TIR'ı bölgeye ulaştırıldı. Asrın felaketi, asrın dayanışması oldu. Depremin daha ilk anında yoğunlaştığımız 2 şey vardı. Biri arama kurtarma faaliyetleri, diğeri barınma yerleri.

20 bin araç ve iş makinesi, 141 helikopter, 182 gemi görevlendirildi. 23 gün boyunca bir can daha kurtarabilir miyim, diyerek fedakarca çalışan tüm arama kurtarma ekiplerimize şükran borçluyuz. Enkaz altından kurtardıkları her canda insanların birlik ve dayanışma ruhunu göstermiştir."

Editör: Web Editör4