Haber Merkezi - X'in CEO'su Elon Musk'a ait olan Neuralink şirketi, beyin çipini insan deneklerinde ilk kez deneyip başarılı olduBunun üzerine Çin, harete geçti. Böylece Asya ülkesi, 2025 yılına kadar kendi beyin çipi ürünlerini geliştirme konusunda hedeflerini açıkladı.

Bussiness Insider'ın haberine göre Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı, yayınlanan belgede 2025 yılına kadar keskin uç teknolojiler üzerine yoğunlaşmayı ve kullanımı kolay güvenli beyin çipi arayüz ürünleri geliştirmeyi, tıbbi rehabilitasyon, sürücüsüz araç kullanma ve sanal gerçeklik gibi tipik alanlarda uygulamaları keşfetmeyi amaçladığını ekledi. Çin'in Bu alanlarda 2027 yılına kadar küresel bir lider olmayı umduğu da belirtildi.

Sivas'ta Robotik Otomasyon Laboratuvarı açıldı Sivas'ta Robotik Otomasyon Laboratuvarı açıldı

elon musk

Aynı zamanda Çin, 2025 yılına kadar insan benzeri robotları üretme konusunda yol aldı. Neuralink'in sahibi Elon Musk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ilk insan deneklerinin beynine çip yerleştirdiklerini söyledi. Musk, bu deneklerin beynine yerleştirilen çiplerde son derece olumlu sonuçlar elde edildiğini söyledi. Musk'ın Temmuz 2016'da kurduğu Neuralink, insan beynine çip yerleştirerek felçli kişilerin tekrar yürümesine ve diğer nörolojik rahatsızlıkların tedavisini hedefliyor.