Bir eTwinning projesi:  “Doğamda matematik”

Bir eTwinning projesi: “Doğamda matematik”


2023-03-20 00:51:0819 okunma
Bir eTwinning projesi:  “Doğamda matematik”
0

BEĞENDİM

Özel Çankaya Bahçeşehir Koleji 50. Yıl Kampüsü Anaokulun’un kuruculuğunu yaptığı, Türkiye, Yunanistan, Kuzey Makedonya, Litvanya, Romanya ve Bulgaristan’ın ortaklığı ile süren “Doğamda Matematik” (Math In My Nature) eTwinning projesi ile okul öncesi öğrenciler, matematiği erken yaşta doğa ile keşfediyor. Çocuklar, toplama, örüntü, simetri; tasarım, fotoğrafçılık gibi çalışmalarla doğayı her gün yeniden keşfediyor

CEMRE POLAT/ANKARA- Özel Çankaya Bahçeşehir Koleji 50. Yıl Kampüsü Anaokulunun kuruculuğunda Türkiye, Yunanistan, Kuzey Makedonya, Litvanya, Romanya ve Bulgaristan’ın ortaklığı ile süren “Doğamda Matematik” (Math In My Nature) eTwinning projesi ile okul öncesi öğrenciler, matematiği doğayla keşfedip doğada öğreniyor. Öğrenciler, toplama, simetri, tasarım, örüntü, fotoğrafçılık gibi çalışmalarla doğayı yeniden keşfediyor. Proje sahibi Okul Öncesi Öğretmeni Fatma Engin, proje sürecini ve çalışmalarını aktardı.
Avrupa’nın farklı ülkelerinden öğretmenlerin, farklı okullardan öğretmenlerle deneyimlerini paylaşıp fikir alışverişinde bulunabileceği çevrim içi bir ortam oluşturmayı amaçlayan eTwinning uygulaması, öğretmenlerin farklı ülkelerden iletişim kurdukları meslektaşlarıyla kendi eğitim süreçlerine uygun şekilde projeler yapabilmelerine olanak sağlıyor.
eTwinning uygulaması kapsamında Okul Öncesi Öğretmeni Fatma Engin’in kuruculuğunu yaptığı “Doğamda Matematik” projesine farklı ülke ve şehirlerden öğretmen ve öğrencilerin katıldı. Bölgedeki çocukların projeye heyecanla katıldıklarını anlatan Engin, projenin çocukların gelişimini olumlu yönde desteklediğini belirtti. Çocukların doğayla iç içe olup oyun oynamalarının, doğayı incelemelerinin bakış açılarını değiştirdiğini gözlemlediğini ifade etti.
Proje, kültürler arası bir köprü görevi görüyor
eTwinning projesi ile birçok farklı şehir ve ülkeden yüzlerce çocuğun bir araya geldiğini anlatan Engin, uygulamanın çocukların iletişim becerilerini de geliştirdiğini belirtti. Proje ile çocukların çok farklı faaliyetlerde yer aldığını, eğlenerek öğrendiklerini vurgulayan Engin, “Bu projeyi yazarken okul öncesi dönemdeki çocuklara ‘ihtiyacımız olan matematik doğada var’ bilincini aşılamayı hedefledim. Onlara farkındalık kazandırmayı ve onları matematiğin en eğlenceli haliyle tanıştırmayı amaçladım. Doğanın hayatımızdaki önemi ve yerinin anlaşılması, erken yaşta matematik becerilerinin kazandırılması gibi önemli katkıları olan proje, ayrıca kültürler arası iş birliğini artırıyor. Farklı şehirlerden ve ülkelerden yüzlerce çocuğun ve ebeveynin katıldığı proje, kültürler arası bir köprü görevi görüyor. Projede Mersin, Manisa, Tekirdağ, İstanbul, Isparta, Hatay, Burdur gibi ülkemizin birçok ilinden katılımcılarla çalıştık. Yunanistan, Makedonya, Bulgaristan, Romanya, Litvanya’daki meslektaşlarımızla eş zamanlı olarak büyük bir keyifle tamamladık. Proje süresince öğrenciler zaman zaman görüntülü uygulama üzerinden görüşüp yaptığı çalışmaları birbiri ile paylaştı” sözlerini aktardı.
Engin: “280 öğrenciyle uyguladığımız projeye aileler de katıldı”
Çocukların yansıra ebeveynlerin de aktif katılım gösterdiği projede, ailece ortaklaşa bir faaliyet yapmanın önemine dikkat çeken Engin, “Yaklaşık 280 öğrenciyle uyguladığımız projeye aileler de katılım sağladı. Aileler, çocuklarla faaliyetlere katılarak üzerlerindeki değişimleri de gözlemleme fırsatı buldu. Proje sonunda birçok aileden çocukların doğaya karşı ciddi bir farkındalık kazandığını öğrendik. Çocukların doğada daha çok vakit geçirmek istediklerini, matematik kavramını oyunlaştırarak hayatlarının her alanında entegre ettiklerine dair geri dönüşler aldık. Bu güzel dönüşlerle İlerleyen süreçte daha farklı eTwinning projelerini hayata geçirmek için çalışmalarımız devam ediyor” sözlerini aktardı.
eTwinning Nedir?
eTwinning, Avrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluktur. E-twinning eylemi, Avrupa Birliği, E-twinning’e üye okulların gerekli altyapıyı sağlayarak Bilgi ve İletişim Teknolojilerini kullanarak işbirliği yapmaya teşvik etmeyi amaçlayan bir Avrupa Komisyonu girişimidir.
İletişim kurmak, iş birliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; Avrupa’daki öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler vb.) yönelik bir platform sunmaktadır.
eTwinning, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin kullanımı vasıtasıyla gerekli destek, araçlar ve hizmetleri sağlayarak okulların herhangi bir konuda kısa ve uzun vadeli ortaklıklar kurmasını kolaylaştırarak Avrupa’da okul iş birliğini teşvik etmektedir.
eTwinning Portalı, ana toplanma noktası ve çalışma alanıdır. Yirmi sekiz dilde mevcut olan eTwinning Portalının bugün yaklaşık olarak 980 bin’den fazla öğretmen üyesi vardır. Portal, öğretmenlerin ortak bulması, proje oluşturma, fikirlerini paylaşması, en iyi uygulama alışverişinde bulunması ve eTwinning platformunda bulunan çeşitli özelleştirilmiş araçları kullanarak hemen birlikte çalışmaya başlaması için çevrimiçi araçlar sağlamaktadır.
2005 yılında Avrupa Komisyonunun e öğrenme Programının ana hareketi olarak başlatılan eTwinning, 2007 yılından bu yana Yaşam Boyu öğrenme Programına entegre edilmiştir. Merkezi Destek Servisi, Avrupa’daki okullar, öğretmenler ve öğrenciler için eğitimi geliştiren 31 Avrupa Eğitim Bakanlığının uluslararası iş birliğinden oluşan European Schoolnet tarafından yönetilmektedir. Ayrıca eTwinning ulusal düzeyde 43 Ulusal Destek Servisi tarafından desteklenmektedir.
Ülkemiz, eTwinning’e 2009 yılında dahil olmuştur. eTwinning Türkiye Ulusal Destek Servisi, Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet göstermektedir. Ülkemizde 52 bin’den fazla okuldan, 220 bin’den fazla kullanıcı portala kayıtlıdır ve şu ana kadar 23 bin’den fazla projeye katılmışlardır. eTwinning Erasmus+ sürecinde de Avrupa Komisyonu’nun desteklemeye devam ettiği faaliyetlerden biridir.
eTwinning faaliyeti temelde Avrupa’nın farklı ülkelerinden öğretmenlerin, farklı okullardan öğretmenlerle deneyimlerini paylaşıp fikir alışverişinde bulunabileceği çevrim içi bir ortam oluşturmayı amaçlamaktadır. Öğretmenler, farklı ülkelerden iletişim kurdukları öğretmenlerle kendi eğitim süreçlerine uygun şekilde projeler yapabilirler. Projelerde teknolojinin eğitime adaptasyonu ve eğitim süreçlerinde uygun şekilde kullanımı istenilen bir durumdur. Özellikle ülkemizde Fatih projesi ile öğretmenlere ve okullara sağlanan teknoloji alt yapı desteğinin, eğitim pratiğinde etkili biçimde kullanılması beklenmektedir. eTwinning projeleri bu bağlamda öğretmenlerimize yardımcı olmaktadır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.