Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda BirGün'e dava açılacağı bildirildi. 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş için kiralanan 'Audi A8' marka lüks otomobil günlerdir kamuoyunun gündeminden düşmezken, BirGün yazarı İsmail Arı'dan çarpıcı bir iddia daha gelmişti. Arı'nın haberinde Diyanet'in Elazığ Harput Dini İhtisas Merkezi’ndeki adaylar için vereceği yemekte 'kebap, biftek' gibi isteklerde bulunduğu belirtildi.

Arı'nın aktardığı bilgiye göre, ihale dosyasında 'Dana eti; 1,5-2 yaş arasındaki danalardan elde edilmiş olacak' gibi ifadeler yer alırken, konuyla ilgili Diyanet'in sosyal medya hesabından açıklama geldi.

BirGün’ün bu yemek ihalesini haberleştirmesinin ardından Diyanet, kendi hazırladığı ihale dosyasına dayanılarak hazırlanan haberin gerçeği yansıtmadığını iddia ederek “Gazete hakkında hukuki yollara başvurulmuştur” diye açıklama yaptı. 

İmamoğlu: “İstanbul’un fethi kenti bir dünya başkenti haline getirdi” İmamoğlu: “İstanbul’un fethi kenti bir dünya başkenti haline getirdi”

Diyanet’in açıklamasında, “Elazığ Harput Akademi Merkezinde yapılan ihaleye verilen 7 tekliften 4’ü geçerli sayılmıştır. Böylece 210 günlük 190 aday din görevlisi için günde 3 öğün olarak yapılan ihale kişi başına belirlenen azami 375 TL altında kalıp 325 TL (KDV hariç) olarak belirlenmiştir. Gazetenin çarpıtma haberiyle ilgili olarak Başkanlığımız tarafından hukuki yollara başvurulacaktır” denildi.

Editör: Erva Gün