Rusya'dan 'Batı, Zelenskiy'i ortadan kaldırmaya karar verdi' iddiası Rusya'dan 'Batı, Zelenskiy'i ortadan kaldırmaya karar verdi' iddiası

Haber Merkezi - Bulgaristan Parlamentosu tarafından, vatandaşlık mevzuatında düzenleme yapıldı. Buna göre, Bulgaristan vatandaşlığı almak isteyenler için dil bilme koşulu getiriyor. Bakanlar Kurulu tarafından sunulan yasa değişikliği teklifi, 240 üyeli Meclis'te oylamaya katılan 154 milletvekilinin oy birliği ile kabul edildi. Üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu vekiller arasındaki iktidar yanlısı Hak ve Özgürlükler Hareketi partisi ise, 36 milletvekili ile oylamada çekimser kaldı.

Bulgaristan

Yeni düzenlemede yerini alan Bulgarca bilme zorunluluğu, Bulgaristan vatandaşlığını geri alan kişilerin çocukları için de geçerli olacak. Daha önce ise Bulgaristan vatandaşlığını geri alan kişilerin çocukları da doğrudan vatandaşlığa alınıyordu.
İktidar koalisyonunda bulunan Değişime Devam Demokratik Bulgaristan ittifakı, Milletvekili Denitza Saçeva, yurt dışındaki Bulgar diasporanın yeni düzenlemeden zarar görmemesi için Bulgarca okulların faaliyetlerinin yoğunlaştırılmasını önermişti.