Haber Merkezi - 1 Nisan 2024 tarihinde yürürlüğe giren yeni mobil haberleşme hizmetleri azami ücret tarifesi yıllık yüzde 65 zamlandı. Bir önceki tarifeye göre artış oranı yüzde 28'e ulaştı.

Yeni ücret tarifesine göre yurtiçi aramanın dakikası 3 lira 12 kuruşa, uluslararası aramaların dakikası ise 31 lira 35 kuruşa yükseldi. Hat devir ücretlerinden 59.83 TL, İsim, unvan değişikliğinden 40.86 TL, numara değişikliği hizmetlerinden ise 136.52 TL alınacak.

SIM kartlarının değişikliğinde, garanti kapsamındaki işlemler ücretsiz olmaya devam ederken, kayıp, çalıntı ve kullanıcı hatası sebebiyle değiştirilecek SIM kartlardan alınacak ücret ise 136.52 TL oldu.

Faturalarında ayrıntılı görüşme ücretlerini de görmek isteyen kullanıcılar, faturalarla beraber gönderilen her bir ayrıntı sayfası için 4 lira 9 kuruş ödeyecek. SMS ücretleri yurtiçi için 2 lira 23 kuruş, yurt dışı için ise 5 lira 51 kuruş oldu. 


Bilinmeyen numaraları aramanın dakikalık bedeli ise 8 lira 84 kuruşa çıkarıldı. Mobil Azami Ücret tarifesi, 1 Nisan ve 1 Ekim olmak üzere yılda iki kez güncelleniyor. Mobil operatörler Turkcell, Türk Telekom Mobil ve Vodafone, bu tarifede belirlenen ücretlerden daha yüksek bir ücret talep edemiyor.

Yurt dışından alınan telefonların süresi 2 defa uzatılabilecek

Bakan Uraloğlu, USOM'un çalışmalarına ilişkin bilgi verdi: Bakan Uraloğlu, USOM'un çalışmalarına ilişkin bilgi verdi:

Yurt dışında ikamet edenlerin getirdikleri cep telefonlarının kayıtsız kullanım süresi uzatılabilecek.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nin X hesabından yapılan açıklamaya göre, yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlar, 120 günlük kayıtsız cihaz kullanım sürelerini otuzar günlük sürelerle 2 defaya mahsus 180 güne kadar e-Devlet Kapısı üzerinden uzatabilecek.