Haber Merkezi - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bolu Milletvekili Türker Ateş, uzun bayram tatilinde İstanbul’da yaşanan ücretsiz toplu taşıma izdihamının ülkede yoksulluğun geldiği noktayı gösterdiğini vurgulayarak, “Zamanında ailesiyle tatile çıkabilmiş vatandaş, şimdi çocuğunu ancak semt dışında gezdirebiliyor. Yoksulluk döngüsü ve yayılımını kıracak sosyal politikalara ihtiyaç var” dedi. 

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2023 yılı Yoksulluk ve Yaşam Koşulları İstatistikleri’nin iyimser biçimde hanelerin yüzde 60’ının evden uzakta bir haftalık tatil masraflarını karşılayamadığını ortaya koyduğunu kaydeden Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“TÜİK’in 2023 yılında yaptığı Dezavantajların Kuşaklararası Aktarımı araştırmasında 25-59 yaş grubunda olan fertlerin durumu ile kendileri 14 yaş civarında iken ebeveynlerinin durumu karşılaştırıldı. 14 yaş civarında ailesi maddi yetersizlik nedeniyle evden uzakta 1 hafta tatil masrafını karşılayamayan hanelerde yaşayanların yüzde 69,1'i şu anki hanesi ile de bu masrafı karşılayamıyor. Bu masrafa o zaman ailesinin gücü yeten fertlerin ise yüzde 40,4’ü de aynı durumda, tatile çıkamıyor.”

Mansur Yavaş, seçimlerin yenileneceği Pınarbaşı'nda CHP'nin adayına destek istedi Mansur Yavaş, seçimlerin yenileneceği Pınarbaşı'nda CHP'nin adayına destek istedi

“Krizden çıkışın faturasının dar gelirliye yıkılma çabası dikkat çekiyor"

Öte yandan, geçen yıl ankete katılan kişilerin yüzde 39,2'sinin iki günde bir et içeren yemek masrafını, yüzde 31,8'inin beklenmedik harcamalarını, yüzde 19,5'inin evin ısınma ihtiyacını karşılayamadığını hatırlatan Ateş, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"14 yaş civarında iken evinde günde en az bir kez et yenebilen fertlerin yüzde 72,4'ü şu anki hanesinde iki günde bir bu yemek masrafını karşılayabiliyor. Yüzde 27,6'sının buna da maddi gücü yetmiyor” dedi. Ateş, yoksulluk döngüsünü kıracak sosyal politikaların yetersizliği nedeniyle yoksulluğun büyük ölçüde sonraki kuşaklara aktarıldığını, artan gelir adaletsizliği içinde yeni hanelere yayıldığını belirterek, “Bu ortamda hükümetin ekonomik krizden çıkışın faturasını daha çok dar gelirliye yıkma çabası dikkat çekiyor. Sandıkta verilen mesaj alınmaz, bu hatada ısrar edilirse toplumda bozulma ve infial artar.”

Editör: Haber Merkezi