Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu, “Anayasa Mahkemesi'nin de vurguladığı gibi, kayyum atamaları demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne aykırıdır. TESUD ve THK gibi önemli kurumlarda en kısa sürede seçim yapılmalı ve derneklerin kendi iradeleri ile yönetimleri belirlenmelidir" dedi.

CHP Milli Savunma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu, bugün Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) ve Türk Hava Kurumu (THK) kurumlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Bağcıoğlu'nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı: 

“Bilindiği üzere 3 Nisan 2024 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Anayasa Mahkemesi kararı, derneklere kayyum atanmasına olanak sağlayan düzenlemenin iptaline hükmetmişti. Mahkeme gerekçesinde, kayyum atamalarının ‘dernek kurma özgürlüğüne aykırı’ olduğunu ve ‘zorunlu bir toplumsal ihtiyacı karşılamadığını’ vurgulamıştı. AYM, derneklere yönelik atamalarda, ‘Atamanın nasıl yapılacağının her bir derneğin kendi tüzüğünde bizzat kendisi tarafından belirlenmesi, görevden alınan organların ve üyelerinin yerine doğrudan derneğin kendisi tarafından atama yapılması dernek kurma özgürlüğüne daha hafif müdahale oluşturan bir araçtır’ diyerek, dernek yönetimlerine kayyum atanmasını içeren hükmü iptal etmişti."

"Kayyum yönetimi hukuksuz şekilde göreve devam ediyor"

Öte yandan, karara rağmen, iktidarın bu kez de mahkeme kararlarını ve hukuku hiçe sayarak, dernek seçimlerinin yapılmasını engellemeye ve kayyum yönetimlerini ayakta tutmaya çalıştığını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Türkiye Emekli Subaylar Derneği ve Türk Hava Kurumu bunun son örnekleridir. Her iki derneğin seçimleri de ertelenmiş, kayyum yönetimleri devam ettirilmektedir.

Bakan Fidan: 3. Dünya Savaşı riski var Bakan Fidan: 3. Dünya Savaşı riski var

Türkiye Emekli Subaylar Derneği, emekli amirallerin Montrö Sözleşmesi ve TSK'da yeni tarikat yapılanmalarına ilişkin açıklamayı "kınamadığı" gerekçesiyle kayyum atanmıştı. TESUD Başkanı Namık Kemal Çalışkan’ın görevden alınması sonrası, TESUD Merkez yönetimi için hala seçim kararı verilmemiş ve kayyum yönetimi hukuksuz bir şekilde göreve devam etmektedir. Türk Hava Kurumu (THK)’da 06 Ekim 2019'dan beri kayyum heyeti ile yönetilmekte, THK’nın 18 Kasım 2023 tarihinde Genel Kurul’a gideceği açıklanmış olmasına rağmen, mahkemeden genel kurulun ertelenmesi talep edilmiş ve Nisan ayı içerisinde yapılması gereken genel kurul yapılamamıştı."

Editör: Esin Özdemir