Haber Merkezi - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında, emeklilerin bayram ikramiyesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TARSİM Heyeti, Özbekistan heyetiyle çevrim içi toplantılarda bir araya geldi TARSİM Heyeti, Özbekistan heyetiyle çevrim içi toplantılarda bir araya geldi

İkramiyenin 3 bin liraya yükseltilmesine yönelik düzenlemeye ilişkin, "CHP olarak en azından asgari ücret kadar, 17 bin 2 lira bayram ikramiyesi verilmesini istedik" diyen Başarır, Türkiye ve Almanya'daki emeklilerin ekonomik koşullarını karşılaştırdı. 

Almanya'daki bir emeklinin maaşı bin 700 avroyken, Türkiye'deki en düşük emekli maaşının 298 avroya denk geldiğine işaret eden Başarır, ikramiyenin 2 bin liradan 3 bin liraya yükseltilmesine yönelik düzenlemeyi şu sözlerle eleştirdi:

"Fark bin lira. Çocuğuna, torununa bu bin liralık farkla emekli bayramda kıyafet, ayakkabı, pantolon alabilir mi? Alamaz. CHP olarak en azından asgari ücret kadar, 17 bin 2 lira bayram ikramiyesi verilmesini istedik. Çok şey istemedik. Açlık sınırı 22 bin lira, en düşük emekli maaşı 10 bin lira, emekli ikramiyesi 3 bin lira. Utanç verici bir tablodur bu." 

"Sefalete, açlığa olan tepkiyi sandıkta verelim"

Öte yandan, yerel seçimlerin de altını çizen Başarır, söz konusu seçimlerin 31 Mart'ta gerçekleşmesi durumunda 4,5 yıl seçim olmayacağına dikkat çekerek, muhakkak sandığa gidilmesi gerektiğini söyledi. 

CHP'li Başarır, sefalete ve açlığa olan tepkinin sandıkta verilmesi gerektiğini kaydettiği açıklamasında, şöyle konuştu: 

"Eğer bu iktidara bir uyarıyı sandıkta yapmazsak, yapılan bu zulmün hesabını 31 Mart'ta sormazsak, tüm haksızlıklara rağmen insanları açlığa terk eden Erdoğan'a bir şans daha verirsek 4,5 yıl geçmez. Hemen seçimden sonra iğneden ipliğe kadar her şeye katbekat zam gelecek. 31 Mart'ta sandığa gidelim. Sefalete, açlığa olan tepkiyi sandıkta verelim."