Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Türkiye’deki İsrail asıllı çifte vatandaşlığı bulunan kişilerin durumunu Meclis'in gündemine taşıdı. CHP'li Erol, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a “Türkiye'de İsrail asıllı çifte vatandaş olup Türk vatandaşı kimliğini taşıyan gerçek kişi sayısı kaçtır? Bu kişilerden kaçı askerliğini İsrail'de yapmıştır? Çatışmaların başladığı ve seferberlik ilanından bu yana ülkemizden İsrail'e giden kaç vatandaşımız bulunmaktadır, gidenler arasında çifte vatandaş olanların sayısı nedir” diye sordu.

Bakan Tunç’un yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na soru önergesi veren Erol, Türkiye’de İsrail asıllı kaç vatandaş bulunduğunu, bu vatandaşların İsrail ordusunda görev alıp almadığını sordu.

Öte yandan, bu durumun Türkiye Cumhuriyeti adına güvenlik, diplomatik ve etik sorunların yanı sıra uluslararası arenada Türkiye aleyhine toplumsal algı yaratacağını ileri süren Erol, şu ifadeleri kullandı: 

“Türkiye'den İsrail'in katliam çağrısına bilfiil İsrail ordusuna katılarak cevap veren çifte vatandaş olup Türk vatandaşı kimliğini taşıyan gerçek kişiler, işlenen bu suçların müşterek failleri konumundadır. Bununla beraber terör şebekesi İsrail ordusunun yaptığı katliamlara gerek finansal olarak gerekse de sözlü olarak desteğini açıklayan gerçek kişi veya tüzel kişi yetkilileri de yine işlenen bu suçlardan sorumludur. Bu sebeplerle; şüpheli olan gerçek kişi veya tüzel kişi şirketleri ve yetkilileri hakkında terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanun gereğince mal varlıklarının dondurulmalıdır.”

Söz konusu suçlara doğrudan veya dolaylı destek olan tüzel kişi şirketlerine kayyum atanması gerektiğini söyleyen Erol'un, Bakan Tunç’a yönelttiği sorular şöyle: 

“1- Türkiye'de İsrail asıllı çifte vatandaş olup Türk Vatandaşı kimliğini taşıyan gerçek kişi
sayısı kaçtır? Bu kişilerden kaçı askerliğini İsrail'de yapmıştır?

DEVA Partisi'nde siyasi partiler arası bayramlaşma DEVA Partisi'nde siyasi partiler arası bayramlaşma

2- Çatışmaların başladığı ve seferberlik ilanından bu yana ülkemizden İsrail'e giden kaç
vatandaşımız bulunmaktadır, gidenler arasında çifte vatandaş olanların sayısı nedir?

3- Çifte vatandaşlık kapsamında İsrail ordusunda gönüllü olarak aktif görev yapan vatandaşımızın bulunup bulunmadığına dair bakanlığınızın diğer bakanlıklarla birlikte ortak yürüttüğü bir çalışması var mıdır? Var ise bu kişilerin sayısı kaçtır?

4- Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 29. maddesinin C bendi gereğince, İsrail ordusunda aktif
görev yapan bu kişiler Türk vatandaşlığından çıkartılacak mıdır?

5- İsrail ordusunun yaptığı katliamlara gerek finansal olarak gerekse de sözlü olarak desteğini açıklayan gerçek kişi veya tüzel kişilerin tespit edilmesi için bakanlığınızın diğer bakanlıklarla ve emniyet birimleriyle birlikte ortak yürüttüğü bir çalışması var midir? Bahse konu bu suçları işlediği tespit edilen kişilere hukuki bir yaptırım uygulanacak mıdır?

6- İsrail'in Gazze'ye uyguladığı soykırıma dönüşen saldırıların başlangıç tarihi olan 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyeti olarak İsrail aleyhine uluslararası yaptırım ve yargılama yollarına somut olarak herhangi bir başvuruda bulunulmuş mudur?”

Muhabir: Kağan Karacehennem