Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı enflasyon verilerine, "Fiyatlar fırlamış, alım gücü düşmüş, halkımız geçim sıkıntısı içinde kıvranırken, TÜİK'in bu manipülatif verileri sadece ve sadece bir aldatmacadan ibaret. Ancak biz, gerçeği biliyoruz" sözleriyle tepki gösterdi.

Mastercard araştırmasına göre helal kruvaziyer sektörü büyüyor Mastercard araştırmasına göre helal kruvaziyer sektörü büyüyor

TÜİK verilerine göre, mayıs ayında enflasyon bir önceki aya göre aylık yüzde  3,37 oranında artarken, yıllık enflasyon yüzde 75,45 seviyesine çıktı. 

Enflasyon verisinin memur maaşlarına ve emekli aylıklarına yapılacak zammı etkileyeceğini belirten CHP'li Genç ise sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“TÜİK ve ENAG tarafından açıklanan enflasyon rakamları arasındaki büyük fark, ekonomi yönetimindeki çarpıklıkları bir kez daha gözler önüne seriyor. TÜİK’e göre, mayıs ayı enflasyonu yüzde 3,37 ve yıllık enflasyon yüzde 75,45 olarak açıklanırken, ENAG’a göre ise mayıs ayında enflasyon yüzde 5,66 artmış ve yıllık enflasyon yüzde 120,66’ya yükselmiştir. TÜİK’in verilerinde bile yıllık enflasyon zirveyi görmüştür. Fiyatlar fırlamış, alım gücü düşmüş, halkımız geçim sıkıntısı içinde kıvranırken, TÜİK'in bu manipülatif verileri sadece ve sadece bir aldatmacadan ibaret. Ancak biz, gerçeği biliyoruz."

“Ekonomi hakkında ‘pembe’ tablolar çizmeye çalışanlar, halkın yaşadığı gerçeklikten bihaber”

Öte yandan, yüksek enflasyonun, vatandaşın alım gücünü hızla erittiğini ve temel ihtiyaçlarını karşılamasını bile zorlaştırdığını belirten Genç, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Gıda, konut, enerji ve ulaşım gibi temel ihtiyaçların maliyetleri hızla artarken, hükümetin çözüm üretmek yerine sorunları göz ardı etmesi, ekonomik krizin daha da derinleşmesine neden oluyor. TÜİK’in manipüle edilmiş verilerine dayanarak ekonomi hakkında ‘pembe’ tablolar çizmeye çalışanlar, halkın yaşadığı gerçeklikten bihaberler. TÜİK’in gerçeği yansıtmayan verileri temmuz ayında memura ve emeklilere yapılacak zamları da etkileyecek. Gerçek veriler olmadan, gerçekçi politikalar geliştirilemez. Hükümeti, halkın çektiği bu acıları görmezden gelmemeye ve dürüst olmaya davet ediyorum. Aksi takdirde, ekonomideki bu kötü gidişat, ülkenin sosyal ve ekonomik dokusunu onarılamaz bir şekilde tahrip etmeye devam edecektir."

Editör: Esin Özdemir