Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) 2024 yılı hububat taban fiyatına tepki gösterdi. Buğdayın kilogram fiyatının en az 15 TL olması gerektiğinin altını çizen Genç, "Yazık…Çok yazık…Son yıllarda tarım politikalarındaki yanlış yönlendirmeler ve dışa bağımlı politikalar, çiftçilerimizin belini bükmeye, ülkemizi ise gıda güvenliği konusunda tehlikeli bir sürece sokmaya devam ediyor. Uygulanan bu politikaların IMF politikalarına paralel olduğu açıkça görülmektedir" dedi. 

Buğdayın kilogram fiyatının güncellenmesi gerektiğini vurgulayan Genç, sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

MHP Genel Sekreteri Büyükataman, Bursa'da partisinin bayramlaşma programında konuştu: MHP Genel Sekreteri Büyükataman, Bursa'da partisinin bayramlaşma programında konuştu:

"Kendi çiftçimize destek vermek yerine, dışarıdan buğday ithal etmek, bağımsızlığımıza vurulmuş bir darbedir. Türkiye'nin bereketli toprakları, asırlardır bu milletin can damarı olmuştur. Anadolu'nun bağrında yetişen buğday, halkımızın sofralarını donatmış, ekonomimizin bel kemiğini oluşturmuştur. Ancak geldiğimiz noktada, 2024 yılı için belirlenen buğdayda 9.250 TL/ton, arpada ise 7.250 TL/ton fiyatı, çiftçilerin alın terini ve emeğini hiçe saymaktır! Tarım, sadece ekonomik bir faaliyet değil; bu toprakların geleceğidir, kültürümüzdür, bağımsızlığımızın teminatıdır. Tarım sektörü, sadece bugünün değil, yarının da garantisidir. Çiftçilerin girdi maliyetleri ve yaşam standartları dikkate alınarak, gerçekçi ve sürdürülebilir taban fiyatlar belirlenmelidir. Bu noktada yetkililere sesleniyoruz: Bu halkın karnını doyuran çiftçilerimize kulak verin! Buğdayın kilogram fiyatını en az 15 TL olarak güncelleyin."

Muhabir: Kağan Karacehennem