Haber Merkezi - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, iş cinayetlerinin durdurulamadığına dikkat çekerek, "İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin yayınladığı rapora göre, 2024 yılının ilk üç ayında en az 425 işçi çalışırken yaşamını yitirdi. Emekçimiz adeta ölümüne çalışıyor, işverenlerin ve yetkili kurumların sorumsuzluğu emekçileri canından ediyor" ifadelerini kulandı. 

Yazılı açıklama ile İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin iş cinayetleri verilerini değerlendiren İlgezdi, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin yetersiz kalmasının faturasını emekçilerin canıyla ödediğini vurguladı.

Söz konusu rapora göre; ocak ayında 161, şubat ayında 149 ve mart ayında 115 olmak üzere 2024'ün ilk üç ayında en az 425 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini kaydeden İlgezdi, "Emekçimiz adeta ölümüne çalışıyor, iş verenlerin ve yetkili kurumların sorumsuzluğu emekçileri canından ediyor” dedi.

Öte yandan, İlgezdi, çocuk işçi ölümlerine de dikkat çekti. Yılın ilk üç ayında 16 çocuk işçinin hayatını kaybettiğini belirten İlgezdi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hayattan koparılan çocuklarımızın yaş ortalaması ise tüyler ürpertici. 11- 14 yaş ve altı 4 çocuk, 15-17 yaş aralığında 12 çocuk ve 18-25 yaş aralığında 57 genç işçi hayatını kaybetti. Ülkemizi adeta işçi ölümünün merkezi haline getiren zihniyet daha ne kadar büyük acılara şahitlik etmemizi bekliyor." 

"Emekçilerimizi yitirdiğimiz olaylarda işverenlerin ve iktidarın sorumsuzluğu var”

Bununla birlikte, İstanbul Gayrettepe’de bulunan bir gece kulübünün tadilatında çıkan yangında 29 işçinin ölümüne işaret eden İlgezdi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Akkuyu Nükleer Santral İnşaatında menenjit nedenli, TOKİ ve özel şirketlerin yaptıkları inşaat şantiyelerinde yangın nedenli ölümleri, İliç Anagold maden işçisi katliamı, Batuhan A yük gemisinin batması sonucu kaybolan emekçilerimiz her biri dün gibi hafızalarımızda. Emekçilerimizi yitirdiğimiz bu olayların tamamında alınması gereken önlemleri almayan işverenlerin ve iktidarın sorumsuzluğu var.”

Diyarbakır'da Bozdoğan-40 operasyonunda 1 terörist ele geçirildi Diyarbakır'da Bozdoğan-40 operasyonunda 1 terörist ele geçirildi

Editör: Haber Merkezi