CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi'nin Savunma Sanayi Başkan Yardımcılığı yaptığı dönemde verdiği bazı ihalelere ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a, "Tüfekçi, HAB A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı dönemde inşaat ihaleleri hangi firmalara verilmiştir? Hangi ihalelerde iş bitmiş olmasına rağmen iş artışı yöntemiyle yeni ihale yapmadan iş devamı sağlanmıştır? Dönem içerisinde sürekli aynı inşaat firmalarına verilen ihalelerin toplam fiyatı nedir"sorularını yöneltti. 

İçişleri Bakan Yardımcısı Turan, Çanakkale'de bayramlaşmada konuştu: İçişleri Bakan Yardımcısı Turan, Çanakkale'de bayramlaşmada konuştu:

CHP'li Öztunç, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Tüfekçi'nin Savunma Sanayi Başkan Yardımcılığı yaptığı dönemde verdiği bazı ihaleleri Meclis gündemine taşıdı. Konuyla ilgili Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi veren Öztunç, önergenin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi: 

“Hayra Davet Vakfı’nın kurucu üyeleri, başta Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Sektörün öncü firmalarından ASELSAN’ da görev yapmaktadırlar. Vakfın kurucuları 10 Eylül 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Vakfın kuruluş amacı ‘Halkımızın maddi ve manevi gelişimine katkıda bulunmak’ olarak belirtilmiştir. Vakfın kurucuları arasında eski SSB Başkan Yardımcısı olan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi’nin yanı sıra SSB’ye bağlı 90 iştirakin kamu paylarının tüm ihale işlerini, yönetim kurullarını belirleyen Mehmet Fatih Güçlü de bulunmaktadır. Hayra Davet Vakfı kurucuları Milli Savunma Bakanlığı (MSB), ASELSAN ve MKE’de gruplaştığı, bir anlamda bir saadet zinciri yaratıldığı, bazı ihalelerin şaibeli olduğu belirtilmektedir."

"Birçok şaibeli ihale ile ilişkisi olduğu iddialar arasında"

"Tüfekçi’nin SSB Başkan Yardımcılığı yaptığı dönemde, SSB iştiraki olan HAB A.Ş. (Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) ve ULAK Haberleşme A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yerine getirirken birçok şaibeli ihale ile ilişkisi olduğu iddialar arasındadır. Tüfekçi’nin bu süreçte HAB A.Ş.’nin inşaat ihaleleri yıllarca aynı firmalara ihale ettiği iddia edilmektedir. HAB bölgesinde yapılan inşaat ihalelerinin 5 yıl boyunca sadece 2 firma tarafından dönüşümlü olarak alınması sağlandığı, bu yöntemle, inşaat firması 5 yılın sonunda milyar dolarlık işleri kolaylıkla aldığı ve HAB bölgesinde yapılan inşaat ihale süreçlerine başka firmalar dahil edilmediği söylenmektedir."

"Firmalara baskı yaparak kanunlara aykırı iş dağıtımı yaptığı söyleniyor"

"Yine aynı dönemde Tüfekçi, HAB bölgesindeki inşaat ihalelerini alan firmaların alınan işi bitirip teslim etmiş olmalarına rağmen, yine aynı bölgedeki farklı inşaat işlerini eski işin devamı gibi gösterip aynı firmalara iş artışı yapma yöntemi ile işleri ihalesiz olarak verdiği belirtilmektedir. Tüfekçi, SSB’ye bağlı şirketlerin yönetim kurulu üyesi veya başkanı olarak kontrol ettiği firmalara baskı yaparak kanunlara aykırı iş dağıtımı yaptığı söylenmekte olup aynı zamanda yakınlarını yetkisi dahilindeki kurumlara yerleştirmiştir.”

Öztunç'un Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'a yönelttiği sorular ise şöyle;

"İnşaat ihaleleri hangi firmalara verildi?"

"Tüfekçi, HAB Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı dönemde inşaat ihaleleri hangi firmalara verilmiştir? Hangi ihalelerde iş bitmiş olmasına rağmen iş artışı yöntemiyle yeni ihale yapmadan iş devamı sağlanmıştır? Dönem içerisinde sürekli aynı inşaat firmalarına verilen ihalelerin toplam fiyatı nedir? Tüfekçi, HAB Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı dönem içerisinde açılan ihalelerin kamuya duyurulma yöntemi nasıl yapılmıştır? HAB kurumunun resmi internet sitesi üzerinden ihale duyurusu yapılmış mıdır? Aynı kurumun resmi internet sitesi üzerinden kamuya açık olması gereken ihalelerin duyurusunu yapmak kanunlara uygun mudur? Tüfekçi, MSB Bakan Yardımcısı olarak görev yaptığı yeni dönemde MSB’yi temsilen Yönetim Kurulu Üyeliği ya da Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı firmaların inşaat ihalelerini alan firmalar ile HAB A.Ş.’nin ihalelerini alan firmalar ile aynı mıdır? Bu firmaların almış olduğu ihalelerin toplam fiyatı nedir?"

"İşe alınan personelin söz konusu Hayra Davet Vakfı ile bağı var mı?"

"Tüfekçi, SSB Başkan Yardımcısı olduğu dönemde, HAB Bölgesi için yapılan ihalelere belirli firmaların katıldığı bunların dışındaki firmaların davet edilmediği söylenmektedir. Bu firmalarla Tüfekçi’nin ilişkisi nedir? Tüfekçi, SSB Başkan Yardımcısı olarak hangi firmalarda Yönetim Kurulu Üyeliği ya da Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır? Görev yaptığı bu firmalardan toplam ne kadar huzur hakkı almıştır? Tüfekçi, MSB Bakan Yardımcısı olarak atandığı yeni dönem içerisinde halen SSB’nin dolaylı ya da doğrudan iştiraki olan firmalarda görevinin devam ettiği görülmektedir. Tüfekçi, SSB ile bağı bitmesine rağmen neden hala aynı firmalarda Yönetim Kurulu Üyeliği ya da Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaktadır? Bu atamalar kim tarafından yapılmıştır? Tüfekçi, Ulak Haberleşme A.Ş.’ye kaç personel almıştır? Alınan personellerden kaçı dolaylı ya da doğrudan yakınıdır? İşe alınan personelin söz konusu Hayra Davet Vakfı ile bağı var mıdır?"

Editör: Esin Özdemir