Haber Merkezi - 31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlere kısa bir zaman kalmışken siyasi partilerin seçim hazırlıkları hızlanmaya başladı.

Cumhur İttifakı İstanbul'da, CHP'li Ekrem İmamoğlu'na karşısında Murat Kurum'u aday gösterdi. 

Duvar'da yer alan kulis haberine göre, CHP ile DEM Parti arasında bir süredir devam eden yerel seçim iş birliği görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı.

Başkan Soyer'den Narlıdere Metrosu için davet: Bütün İzmir’i açılış törenimize bekliyorum Başkan Soyer'den Narlıdere Metrosu için davet: Bütün İzmir’i açılış törenimize bekliyorum

Parti tabanı etkili oldu

DEM Parti 31 Mart seçimlerinde İstanbul’da aday çıkarma kararı aldı. DEM Parti’nin kararında CHP ile yapılan müzakerelerde taleplerin karşılıksız kalması bir yana en çok parti tabanının “adayımızı çıkaralım” tutumu etkili oldu.

Yakın zamanda Rawest Araştırma’nın “DEM Parti aday çıkarmalı mı?” sorusuna yüzde 70 “çıkarmalı” yanıtı ile dikkat çeken anket sonucunu hatırlatanlar, “Bu sonucu CHP de iyi okumalı. 5 yılın ardından aslında bu anketin tersinin olması beklenirdi. Ama görünen o ki, CHP belediyeleri önceki seçimde oy aldıkları DEM Parti seçmeninin hayatlarına dokunamamış, geçen 5 yılda olumlu anlamda bir algı oluşturamamış. İzmir, Mersin’de bu bir ölçüde vardı ama İstanbul’da Kürt seçmen 'İmamoğlu’ndan memnunuz, devam etmeli' demiyor” dedi.

Editör: Haber Merkezi