5 eski HDP'li vekil hakkında Kobani iddianamesi hazırlandı 5 eski HDP'li vekil hakkında Kobani iddianamesi hazırlandı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi yani DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Saadet Partisi Genel Başkan Temel Karamollaoğlu'na bir ziyaret gerçekleştirdi. Parti genel merkezinde gerçekleşen görüşmenin ardından açıklama yapan DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan, dostane bir ortamda sıcak sohbet edildiğini belirterek, Türkiye'nin gündeminin konuşulduğunu söyledi. Bölge ve Ortadoğu, İsrail-Filistin çatışmaları üzerine konuşulduğunu ve yeni anayasa meselesine ilişkin görüş alışverişinde bulunulduğunu belirten Bakırhan, Türkiye ve bölgedeki sorunların diyalog ve müzakere zemininde çözülebilmesi için, ilerleyen günlerde muhalefetin daha fazla bir araya gelmesi gerektiğini söyledi.

Hatimoğulları da sıcak sohbet ve ev sahipliği için Karamollaoğlu ve heyetine teşekkürlerini ileterek, görüşmede, 31 Mart seçimlerinden sonra oluşan iklimin değerlendirilerek, ilerleyen süreçte muhalefet olarak daha güçlü bir birliktelikle neler yapılabileceğinin konuşulduğunu belirtti. Hatimoğulları, "Türkiye’nin en temel sorunlarından biri olan ekonomik krizi, açlık ve yoksulluğu konuştuk. Türkiye’de 50 milyon insanın açlık ve yoksulluk sınırında yaşadığı bir dönemde, artık bu sürecin alarm verdiğini ve bu konuda siyasete düşen çok büyük görevler olduğunu, bu görevlerin nasıl yerine getirilebileceğini konuştuk. Bütün siyasi partilerle olduğu gibi bugün de Saadet Partisi heyetiyle bunları değerlendirdik. Buradan bir kez daha mesajımızı bütün Türkiye, Orta Doğu ve dünya halklarına veriyoruz. İsrail, Filistin işgalinden vazgeçmelidir. Ülkelerin, Mısır'ın, Katar'ın aracılık yaptığı ateşkesle ilgili Hamas'ın yaptığı değerlendirme ve açıklama dikkate alınmalıdır. Ateşkes talebine kulak verilmelidir. Halkların bu konuda ne söylediği dikkate alınmalıdır. Derhal ateşkes olmalıdır" dedi.

Karamollaoğlu ise ziyaretten memnuniyet duyduğunu söyledi ve şunları söyledi: "Anayasada bir takım değişikliklerin yapılması gündemde. Gördüğümüz kadarıyla, iktidar da bu konuda bir takım adımlar atma peşinde. Bizim bu münasebetlerimizin bundan sonrada devam etmesine ihtiyaç var, arkadaşlarımız da bunu arzu ediyorlar. Mecliste, gruplar arasında bu ve benzer konuların ele alınabilmesi için dirsek temasına, belki komisyon kurulmasına da ihtiyaç duyulabilir."

Muhabir: Ziya Burak Erol