Haber Merkezi - Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Ankara-Kahire normalleşme süreci kapsamında Türkiye'ye geldi. Şukri, İstanbul'da Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'la görüştü. Daha sonra ortak basın toplantısı için kameralar karşısına geçen iki Bakan, görüşmede hem Türkiye-Mısır ilişkilerinin hem de bölgedeki gelişmelerin ele alındığını aktardı. Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin yakın zamanda Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştireceğini duyurdu. 

İki Bakan'ın kısa açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını geçildi. Gazetecilerin soruları, Gazze'deki son durum ve İsrail-İran askerî gerilimi üzerine oldu. İki Bakan'ın yanıtlarında Türkiye-Mısır iş birliği ve Gazze'de ateşkes vurgusu vardı. 

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, "Biz itidal tavsiyesinde bulunduk ve askeri çatışmanın daha fazla yayılmaması gerektiğini ilettik. Biz bütün araçlarla yayılmayı önlemeye çalışıyoruz. Bütün sorunların diyalogla çözülmesini istiyoruz. Daha fazla askeri çatışmanın olmamasını istiyoruz. Çünkü bütün dünya ülkelerini şu veya bu şekilde etkilemektedir" dedi. Bakan Fidan da "Eğer bu kriz hak ettiği şekilde çözülmezse, Filistinlilerin hak ettiği devlet, bağımsızlık ve egemenlik verilmezse bu türden krizler bölgemizde artarak devam edecektir. Diğer ülkeler, bunlar sadece Orta Doğu'da olacak ve bize bir etkisi olmayacak gibi bir lüks içine girmesinler" ifadelerini kullandı. 

İmamoğlu: “İstanbul’un fethi kenti bir dünya başkenti haline getirdi” İmamoğlu: “İstanbul’un fethi kenti bir dünya başkenti haline getirdi”

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İstanbul'da gerçekleşen ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

Ekonomik iş birlikleri ele alındı

İlk olarak konuşan Bakan Fidan, "Bildiğiniz gibi Mısır ve Türkiye arasındaki iş birliği halklarımızın ve bölgemizin yararınadır. Bu işbirliğini daha da ileri taşıma kararlılığını ortaya koydu. Cumhurbaşkanımızın Mısır ziyaretiyle bu yöndeki irademiz liderler düzeyinde de ortaya konmuş oldu. Kahire'de ortak bildiri imzalanmıştı. Mısır Cumhurbaşkanı sayın Sisi'nin konsey toplantısı kapsamında ülkemizi ziyaret etmesi gündemimizde. Konsey toplantısının ayrıntılarını ele alma fırsatımız oldu. Mısır'daki yatırımlarımız hâlihazırda 3 milyar doları bulmuş durumda, aramızdaki ticaret hacmi ise yaklaşık 8 milyar seviyesinde. Cumhurbaşkanımızın ziyareti esnasında 15 milyar dolar ticaret hedefi konuldu.

Savunma sanayii alanındaki ilişkilerimiz de gittikçe güçlenmekte. Nükleer enerji başta olmak üzere enerji alanında da geniş bir iş birliği imkanı olduğunu düşünmekteyiz. Mısır'la Türkiye arasındaki ikili ilişkilerimize ilaveten bölgesel sorunları da ele aldık. Bunların başında Gazze konusu gelmek. Sayın Şukri ile krizin başından beri düzenli çalışmakta ve koordine etmekteyiz" ifadelerini kullandı. 

Çevre ülkeler de gündemdeydi

Fidan şöyle devam etti:

"Libya, Sudan, Somali, Etiyopya sorunlarını da masaya yatırma imkanımız oldu. Libya'nın bütünlüğüne ve istikrarına beraber nasıl katkıda bulunuruz ve düzenli çalışabiliriz, bunları istişare etme imkanımız oldu. Bunları daha düzenli bir şekilde görüşmeyi hedefliyoruz. 

Sudan'da devam eden iç savaşın nasıl durdurulabileceği, bölgesel etkileri ve ileriye dönük çözüm planlarını şu anda devam etmekte olan müzakere sürecini masaya yatırdık, ayrıntılı bir şekilde bu konuları görüştük. Bu konuda da beraber istişarelerimizi artırma kararı aldık."

Fidan, sözlerini "Türkiye ve Mısır, Akdeniz'in iki ucunda iki kardeş ülke. Çok önemli iş birliği imkanımız var. Sadece ülkelerimizin menfaatine değil, bölgemizin de menfaatine. Biz buradaki potansiyeli görüyoruz" şeklinde bitirdi. k

"Bölgedeki istikrar ve güvenlik için önemli bir adım"

Daha sonra konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ise sözlerine karşılama için teşekkür ederek başladı. Şukri, "Tabii ki bu karşılıklı ziyaretler çok önemli. Özellikle kısa süreler içerisinde bu güzel şehir İstanbul'a gelmiş bulunuyoruz. Son devlet başkanlarımız arasındaki görüşmelerin direktifleri çerçevesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için bu görüşmelerimizi yaptık. Özellikle bölgede güvenlik ve istikrarın gerçekleşmesi için çok önemli. Görüşmelerimiz dostane bir atmosfer içinde yapıldı. İkili ilişkilerimizi görüştük. Bu siyasi ilişkileri, ekonomik ve kültürel, güvenlik alanında da aynı şekilde yüksek düzeylere çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bütün bunlar da tabii ki daha fazla iş birliği getirecektir, bölge için yarar sağlayacaktır. Bölgenin güvenlik ve istikrarına katkı sağlayacaktır" ifadelerini kullandı. 

Muhabir: Haber Merkezi