Haber Merkezi - DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın Diyarbakır’daki temaslarının haber takibini yapan Rudaw TV Diyarbakır Temsilcisi Maşallah Dekak ile kameraman Mehmet Kanevi, 12 Ocak’ta kameraların önünde sözlü ve fiziki saldırıya uğradı. Kamaralara yansıyan görüntülerde, saldırgan M.K. gazetecilere, “Burası Diyarbakır'dır, burada Kürtçe konuşamazsınız. Burası Türkiye Cumhuriyeti’dir" sözlerini kullandı.

CHP lideri Özel: Kuruluşunun 84'üncü yılında Köy Enstitüleri'nin mimarlarını minnetle anıyorum CHP lideri Özel: Kuruluşunun 84'üncü yılında Köy Enstitüleri'nin mimarlarını minnetle anıyorum

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği'nden Deniz Tekin'in aktardığına göre, Dekak’ın ve Kanevi’nin şikâyeti üzerine gözaltına alınan saldırgan M.K. ifadesi alınması sonrası serbest bırakıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı M.K. hakkında “tehdit” ve “hakaret” suçlamasıyla başlattığı soruşturmayı tamamlayarak, takipsizlik kararı verdi. Kararda, saldırıya uğrayan gazeteciler hem müşteki hem de şüpheli olarak geçti.

Kamera görüntüsüne rağmen takipsizlik kararı verildi

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nden (GGC) yapılan yazılı açıklamada, gazetecilere saldıran kişi hakkında takipsizlik kararı verilmesine tepki gösterildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Basın özgürlüğü ile düşünce ve ifade hürriyetine yönelik yapıldığı aşikâr olan bu saldırıya ilişkin takipsizlik kararını kınıyoruz, tanımıyoruz. Meslektaşlarımıza yapılan saldırı, hakaret ve tehditler kamera görüntülerinde açık bir şekilde görülürken, ‘delil yetersizliği’ gibi komik bir gerekçeyle takipsizlik kararı verme, bize göre provakatif olan bu saldırıyı meşrulaştırmakla aynı anlamı taşımaktadır. Bu karar meslektaşlarımızın sokakta çalıştıkları sırada uğrayacakları muhtemel her türlü saldırıya zemin hazırlayacak, saldırganları cesaretlendirecektir. Dün olduğu gibi bugün de saldırıya uğrayan meslektaşlarımızın yanındayız. Hukuki anlamda itiraz süreçlerini de yakından takip edeceğimizi tekrar ifade ediyoruz.”