Elçin Sangu: "Sadece çok oyun oynuyorum" Elçin Sangu: "Sadece çok oyun oynuyorum"

Dünyada ABD’den sonra en çok dizi satan ülkesi olan Türkiye’de dizi sektörü de artan maliyetlerden etkilendi.

Birsen Altuntaş'ın haberine göre, prodüksiyon maliyeti, oyuncu ücretleri, senarist, yönetmen ve teknik ekip ücretleri gibi masrafların 10 kat arttığı belirtilerek üç yıl önce 1 ya da 1,5 milyona mal olan dizilerin bölüm başı maliyetinin şu anda 10 milyon TL’yi geçtiği bilgisi verildi.

Altuntaş'ın haberinin ilgili kısmı şu şekilde:

Bu durumun aksine geçmişte olduğu gibi (dizi sürelerinin 120 dakika olması ve 2 ekiple dizi çekme sebebi bu) reklam ücretleri aynı oranda zamlanmadı. Bu durum da özellikle bu sene daha çok dizinin final yapmasına neden oldu. Diziler yayında olduğu saatte topladığı reklamla maliyetlerini çıkaramayınca kanallar eğer yurt dışı satış garantisi de yoksa dizileri daha çabuk bitirmeye başladı.

Bütün bu mali tablo yazlık dizi hazırlıklarını etkiledi. Son gelen haberlere göre ARC Film ve D Media da bu yaz için çekmeyi planladığı yazlık dizi projelerinden artan maliyetler nedeniyle son anda vazgeçti. Yeni bir gelişme olmazsa bu yıl hiç yazlık dizi çekilmeyecek.

Öte yandan ekonomik krizin eylül sezonundaki dizi sayısını da azaltacağı öngörülüyor. 7 güne 7 dizi uygulamasının kalkacağı kanalların daha az dizi yayınlayacağı konuşuluyor.

Muhabir: Nihal Alp