Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, Türkiye'ye 10 milyar dolarlık finansman sağlanacağını açıkladı. 

TSKB Kalkınma Günü'nde konuşan Lopez, Türkiye'nin son 20 yılda önemli bir büyüme kaydettiğini ve kişi başına düşen milli gelirinin 4 katına çıktığını vurguladı.

Lopez, bu yeni finansmanın Türkiye'nin kalkınmasına önemli katkı sağlayacağına inandığını belirtirken, fonların kullanım alanlarıyla ilgili de bilgi verdi.

Fonlar Yatırımlara Yönlendirilecek:

Büyüme: Ekonomik kalkınma için gerekli yatırımların teşvik edilmesi
Kapsayıcılık: Büyümenin tüm topluma yayılması ve gelir eşitsizliğinin azaltılması
Sürdürülebilirlik: Yeşil kalkınma ve çevre dostu yatırımların desteklenmesi

Lopez, Türkiye'nin enerji geçişi konusunda da önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Dünya Bankası'nın Türkiye'de ilk yeşil fonlardan birini devreye aldığını hatırlatan Lopez, bu fonların üretim mühendisliği alanında yenilikçi çözümler geliştiren firmalara aktarılacağını kaydetti.

Ceylanpınar Tarım İşletmesinde buğday hasadı bayramda da sürdü Ceylanpınar Tarım İşletmesinde buğday hasadı bayramda da sürdü

Lopez ayrıca, Türkiye'nin tarımdan sanayiye ve hizmete uzanan sektörlerde önemli bir dönüşüm yaşadığını ve bu dönüşümün istihdamda da önemli değişikliklere yol açtığını ifade etti.

Son 10 yılda Türkiye'de istihdamın yüzde 10 civarında artarken, tarım sektöründe yüzde 9 civarında azaldığını belirten Lopez, bu durumun sanayi ve hizmet sektörlerinde işgücü niteliğinin arttığını gösterdiğini söyledi.

Dünya Bankası'nın Türkiye'ye desteğinin devam edeceğini ve kalkınma hedeflerine ulaşması için her türlü desteği sağlayacağını belirten Lopez, Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda da önemli bir kalkınma hamlesi gerçekleştireceğine inandığını ifade etti.

Editör: Erva Gün