Konya-Antalya kara yolunda Kurban Bayramı öncesi yoğunluk yaşanıyor Konya-Antalya kara yolunda Kurban Bayramı öncesi yoğunluk yaşanıyor
Haber Merkezi - Elazığ’da 8 liradan 10 liraya yükseltilen ekmek fiyatı, Elazığ Valiliği ile Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’ni karşı karşıya getirdi. Elazığ Valiliği, itirazı üzerine 8 liraya düşürülen ekmek fiyatının tekrar 10 liraya yükseltilmesiyle ilgili “Alınan bu tarife değişikliği kararına karşı valiliğimiz tekrar itiraz edecek ve kanunun vermiş olduğu yetki çerçevesinde hukuki süreç başlatılacaktır” açıklamasını yaptı.
 
ANKA'dan Evren Demirbaş'ın haberine göre, Elazığ’da Fırıncılar Unlu İmalatçılar ve Gıda Satıcıları Esnaf Odası, 200 gram ekmeğin fiyatının 8 liradan 10 liraya yükseltiğini duyurmuş, esnaf ise ekmeği 10 liradan satmaya başlamıştı.
Elazığ Valiliği'nin söz konusu zamma karşı çıkmasının ardından oy çokluğuyla 2 lira zam geri alınmıştı. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği de zam kararını iptalini tanımayarak ekmeğin tekrardan 10 liradan satışına karar verdi.

Elazığ Valiliği'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

"Ülkemizde en pahalı somun ekmeği Elazığlı hemşehrilerimizin  tüketmesi için makul bir sebep görünmemektedir. 16.05.2024 tarihinde Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın Somun Ekmeği 10 TL’den  satılması kararına karşı Valiliğimizin, halkımızın uygun fiyattan somun ekmeğe ulaşabilmesi için yapmış olduğu itiraz, komisyonda oy çokluğu ile kabul edilmiş; 17.05.2024 tarihinden itibaren somun ekmeğin 8 TL’den satılması için karar alınmıştır. Ancak bu defa da Esnaf ve Sanatkarlar Oda Birliği 27.05.2024 tarihinde somun ekmeğin 10 TL’den satılmasına dair karar almıştır. Alınan bu tarife değişikliği kararına karşı valiliğimiz tekrar itiraz edecek ve kanunun vermiş olduğu yetki çerçevesinde hukuki süreç başlatılacaktır."

Editör: Haber Merkezi