Haber Merkezi - Cumhuriyet'ten Şeyda Öztürk'ün haberine göre 50 yıldır kömürtermik santralların bulunduğu Kahramanmaraş’taki Türkiye’nin üçüncü büyük kömür termik santralı Afşin Elbistan A Termik Santralı’na ilave iki ünite için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulunuldu. 

CHP'li İlgezdi: 2024'ün ilk üç ayında en az 425 işçi çalışırken yaşamını yitirdi CHP'li İlgezdi: 2024'ün ilk üç ayında en az 425 işçi çalışırken yaşamını yitirdi

Çelikler Holding’e ait olan proje için İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) 2 Nisan’da Ankara’da toplanacak. Toplantının ardından verilecek olan kararla birlikte projenin durumu belli olacak. 

Şirketin hazırladığı çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporuna göre, yapılması planlanan iki ünite toplam 688 megawatt (MWe) olacak. Mevcuttaki dört üniteyle birlikte 1355 MWe üreten tesisin gücü 2 bin 43’e çıkacak. Ünite sayısı ise altıyı bulacak. 

Bölgede halihazırda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından işletilen Afşin Elbistan B Termik Santralı bulunuyor. Bu termik santralda da dört ünite bulunuyor.