Kuruluşu için 1 Aralık'ta Ankara Valiliğine dilekçe yollanan “Emekli Meclisleri Sendikası”nın kuruluş talebi reddedildi.

Meteoroloji uyardı: Hava sıcaklıkları, mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edecek Meteoroloji uyardı: Hava sıcaklıkları, mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edecek

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre karara peki gösteren Emekli Meclisleri Sendikası Koordinasyonu (EMS), “Hukuk mevzuatımıza göre sadece işçiler, işverenler ve kamu çalışanları sendika kurabilir. Emeklilerin sendika kurabileceklerine dair bir yasal düzenleme olmadığı için siz dernek veya vakıf kurabilirsiniz’ diyorlar. Bu değerlendirmeler hukukun evrensel kuralları ve ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırılık arz etmektedir” açıklamasında bulundu.

Kendilerine gönderilen tüm yazıların “Emekli Meclisi Sendikası (EMS) Genel Merkezi’ne” hitaben yazılıp postaya verildiğine dikkat çeken EMS, bunun ise her iki kurumun da sendikanın fiilen ve hukuken var olduğunu kabul ettiği anlamına geldiğini savundu. EMS, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Ankara Valiliği’nin bu kararlarına karşı yargı yoluna başvuracaklarını da bildirdi.

Editör: Ahmet Çağatay Bayraktar