Haber Merkezi - Özel Sektör öğretmenlerinin “taban maaş hakkı” için Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşme talebi kabul edildi. Öğretmenlerin kendi aralarında belirledikleri bir grup öğretmen, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şanlıoğlu görüşmek için Bakanlığa davet edildi.

Dün Ankara’da “taban maaş hakkı” ve asgari ücretle çalışmamak için bir araya gelen Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile görüşme talebiyle yaklaşık 4 saat boyunca Meclis önündeki Milli Egemenlik Parkı’nda bekledi.

Dört saat süren eylemin ardından, TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun eylem yapan öğretmenlerin yanına gelerek, Milli Eğitim Bakanı Kemal Şanlıoğlu’nun öğretmenleri temsilen bir grup öğretmenle görüşeceğini söyledi. Bunun üzerine temsili olarak bir grup öğretmen, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şanlıoğlu görüşmek için Bakanlığa gitti.

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, CHP İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel, CHP Tokat Kadim Durmaz, DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca ve EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca öğretmenlerin eylemine katılarak destek verdi.

Ocaklı yaptığı açıklamada konuya ilişkin yarın CHP’nin araştırma önergesi ve kanun teklifi vereceğini söyledi.

İzmit'te mevcut başkan Fatma Kaplan Hürriyet adaylıktan çekildi İzmit'te mevcut başkan Fatma Kaplan Hürriyet adaylıktan çekildi

Ocaklı, “Buradaki öğretmenlerimiz, 14 binin üzerindeki okulda görev yapan 180 bin öğretmeni temsil ediyor. Bu arkadaşlarımız asgari ücrete mahkum olduğu için geçinemediği, şartların değiştirilmesi gerektiği devletin okullarında görev yapan bütün öğretmenlerle aynı statüye sahip oldukları haklarının geri alınmasını istiyorlar” dedi.