Haber Merkezi-Gazeteci Fatih Altaylı, YSK'nın Van'da seçimi kazanan DEM Partili Abdullah Zeydan'dan mazbatanın alınıp AKP'li adaya verilmesine ilişkin olarak, Özlem Gürses'in yaptığı “YSK’yı güvenilir buluyor musunuz?” anketini anımsattı. Katılanların yüzde 90’ının “Güvenmiyoruz” yanıtını verdiğini söyleyen Altaylı, "Vatandaş YSK’ya güvenmemekte sapına kadar haklı imiş" yorumunda bulundu.

Altaylı yazısında şu ifadelere yer verdi: 

"Yolda trafik polisi çevirince bile elindeki tabletten tüm sabıka kaydınızı görebiliyor. YSK e- devlet üzerinden de, UYAP üzerinden de alayımızı inceleyebilir, hakkımızdaki tüm yargı kararlarını ve sürmekte olan davaları bile görebilir. Kuşkusuz Abdullah Zeydan’ınkini de görmüş, incelemiş ve adaylığını ona göre onaylamıştır. Ama şimdi seçim bitince “Aaaa, sen seçime girme hakkına sahip değilsin!”

"Görevinizi yapamadığınız için seçmen iradesi yok sayılıyor"

Yok ya! De ki değil, nasıl onayladın! De ki, hata yaptın senin hatanın sonucuna niye on binlerce seçmen katlansın! Ne demiştiniz mühürsüz pusulaları geçerli sayarken, “Seçmenin hakkının kullanımını bir hata yüzünden elinden alamazsınız.” Peki şimdi yaptığınız ne!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, koltuğunu Ali Selim Metli'ye bıraktı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, koltuğunu Ali Selim Metli'ye bıraktı

Görevinizi yapmadığınız, beceremediğiniz, hatalı yaptığınız için seçmenin iradesini yok sayıyor, açık farkla ikinci sırada olanı seçmen iradesine aykırı biçimde başkan ilan ediyorsunuz.Diyelim ki YSK adaylığını onaylamakla hata yaptı. O zaman 2. sıradaki aday başkan ilan edilmez.

Seçim tekrarlanır. Hele o seçimin masraflarını YSK üyelerinden tahsil edin. Bakalım bir daha hata yapıyorlar mı!"

Muhabir: Haber Merkezi