Görme engelliler, özel şablonla oy kullanma imkanı verilmesinden memnunlar

Görme engelliler, özel şablonla oy kullanma imkanı verilmesinden memnunlar


2023-03-20 00:49:2016 okunma
Görme engelliler, özel şablonla oy kullanma imkanı verilmesinden memnunlar
0

BEĞENDİM

ANKARA – Türkiye Körler Federasyonu ile Altınokta Körler Derneği temsilcileri, görme engelli seçmenler için ilk kez oy pusulalarına uygun şablon hazırlanmasının özgür iradelerinin sandığa tam yansımasını sağlayacağı görüşünü dile getirdi.
Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Mehmet Emin Demirci, görme engellilerin 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimi’nde ilk kez özel şablonla oy kullanabilmesi imkanının yasal hale getirilmesiyle, tek başlarına oy kullanabileceklerini belirtti.
Uygulamadan önce görme engelli vatandaşların seçim mahremiyeti ve güvenliği konusunda endişe duyduklarını anlatan Demirci, “Görme engelli, yanına güvendiği birisini de alsa iradesini tam olarak yansıtamayabilir. Ben A partisi derim. O gider B partisine basar. Bu sistem bu tarz durumları önlemek için düşünülmüş.” dedi.
Avrupa Körler Birliği’ne üye birçok ülkede görme engellilerin şablonla oy kullandığını belirten Demirci, “Biz de bu şekilde kabul ettiğimize göre otuz ikinci ülke olacağız. Bununla gurur duyuyoruz.” diye konuştu. Demirci, görme engelli seçmenler için şablonun nasıl kullanılması gerektiğine ilişkin şunları söyledi:
“Görme engelli vatandaşlara şöyle söylememiz gerek, seçim günü sandığa gittiğinizde sandık başkanından oy pusulasıyla birlikte bu şablonu da isteyin. Oy pusulasının yönünü öğrenin. Şablon açılıp kapanabilen karton bir araçtır. Şablonu aldıktan sonra içine oy pusulası uygun şekilde yerleştirilerek mühürün basılması gerekiyor.”
Uygulamanın kolaylık sağladığını ve zorunlu olmadığını vurgulayan Demirci, talep edenlerin refakatçisi ile oy kullanabileceğini de dile getirdi.
Altınokta Körler Derneği Genel Başkanı Fermani Kurtel ise Milletvekili Seçimi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla getirilen şablon uygulamasının, görme engellilerin uzun uğraşları sonucu hayata geçirildiğini belirtti.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.