Haber Merkezi - Özel okullar yeni ücret tarifelerini açıkladı. Yeni tarifelere yemek, servis ve kitap ücretleri de eklenince okullar "zorunlu" ödemeler talep ediyor. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, birçok kalemden ödeme yapmak zorunda kalan velilerin itiraz etmeleri durumunda para iadesi alabileceklerini söyledi.

"Dijital Dünya Kadınları 2024" etkinliği düzenlendi "Dijital Dünya Kadınları 2024" etkinliği düzenlendi

Milliyet'e açıklamada bulunan özel okullardaki güncel durumu şu sözlerle açıkladı: "Bazı okullar, 3 yıl önce 100 bin TL olan eğitim ücretini bugün 352 bin TL'ye yükseltti. Ancak bu fiyat artışını da yeterli bulmayan okullar, velilere hukuka aykırı bir şekilde, "yemek, kitap, etüt gibi ek hizmetlerimiz zorunludur, ek hizmet fiyatlarını kabul etmezseniz çocuğunuzun kaydını yenilemeyiz" şeklinde baskı yapıyorlar. Böylelikle,  ek hizmet ücretlerini fahiş bir şekilde artırarak okul ücretlerini 500 bin TL'nin üzerine çıkarıyorlar."

Velilerin itiraz hakkının bulunduğunu belirten Ağaoğlu, "Veliler, okula e-posta göndererek, "Bu hizmeti almak istemiyorum, çok pahalı buluyorum, çocuğumun kaydını yapmak için beni zorladınız ve bu bedeli ödedim" diyerek itiraz edebilirler. Bu yazışmaları saklamaları önemlidir ve 10 yıl boyunca sipariş etmedikleri yemek, kitap, etüt gibi bir hizmet veya ürünü kullanmasalar bile 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'un 7. maddesine göre bedelini geri talep etme hakları vardır" dedi. 

Bazı özel okulların ücretlerinin yan masraflarla birlikte 1 milyonu bulduğunu açıklayan Ağaoğlu, "Özel okullar 100 bin TL'ye varan yemek ücretleri ödenmediğinde çocukların kaydını siliyorlar. Okul ücreti 100 bin TL, yemek ücreti 110 bin TL diyorlar. Şu anda dayatılan extra hizmetlerle birlikte 1 milyon TL’ye varan okul ücretleri var. Bazı kurumlar sitelerinde bunu ilan ettiler bile" şeklinde konuştu.