Erzincan’a bağlı İliç ilçesinde bulunan Çöpler Altın Madeni’nde 13 Şubat’ta siyanürlü toprak kayması meydana gelmişti. Yaşanan doğal afet sonucunda 9 işçi siyanürlü toprağın altında kalmış ve 4 işçi hayatını kaybetmişti. 5 işçiyi arama kurtarma çalışmaları ise, o günden bu yana halen devam ediyor. Aynı bölgede bugün saat 14.45'te, yeniden toprak kayması yaşandı. Madenin bağlı olduğu firma olan SSR Madencilik’ten yapılan açıklamada toprak kaymasında ölü veya yaralının olmadığı açıklandı.

SSR Madencilik’in açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:

“27.05.2024 tarihinde saat 14:45 civarında Sabırlı Deresi yığın liç sahasında hafif ölçekte bir toprak kayması meydana gelmiştir. Söz konusu toprak kayması, 13 Şubat 2024 tarihinde meydana gelen toprak kayması ile aynı sahada yaşanmıştır. Topuk üstü olarak isimlendirdiğimiz alandan Sabırlı Deresi'ne doğru bir akış gerçekleşmiştir.

Kayseri'de Atatürk Anıtı'na baltayla zarar veren 2 şüpheli adliyede Kayseri'de Atatürk Anıtı'na baltayla zarar veren 2 şüpheli adliyede

Bu olay sonucunda herhangi bir yaralanma ya da can kaybı yaşanmamıştır. Bölgede yapılan arama çalışmalarına güvenlik sebebiyle ara verilmiş, alan ve yakın bölgeler önlem amaçlı olarak boşaltılmıştır. Teknik ekiplerimiz, konuyla ilgili incelemelerine devam etmektedir. Tüm gelişmeler ayrıca paylaşılacaktır.”

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu ise, konu hakkında şu açıklamayı yaptı: “İliç maden ocağında, JeoRadar uyarı grubundan yapılan uyarı neticesinde alan boşaltıldıktan sonra kontrollü bir şekilde, toprak parçası indirilmiştir. Kontrollü yapılan toprak indirmesi sonrası çalışmalar kaldığı yerden devam etmektedir"

Editör: Deniz Ali Tatar