İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), 740 milyon liralık yatırımla Çatalca’nın atık ve yağmur sularını birbirinden ayırarak çevre kirliliği ile su baskınlarının önüne geçmeyi amaçladığı projenin temelini attı. Temel atma töreninde açıklamalarda bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bizim hiçbirinizden gizlimiz, saklımız yok. Biz neyi biliyoruz? Sizin adınıza görev yaptığımızı biliyoruz. Biz, sizlerin şehri emanet ettiği insanlarız. Emanete ihanet edilmez. Hele hele sizlerin emaneti olan bu kutsal şehre, hiç ihanet edilmez. O bakımdan bu şehre, Allah'a şükür, hep koruyucu gözle baktık. Hep iyi işler, güzel işler yapma gayretinde olduk, olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Seçim öncesinde ve sonrasında açılışlar, temel atma törenleri yapmaya devam ettiklerini vurgulayan İmamoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

“Ben Çatalca’yı çok seviyorum elbette İstanbul’un her yanını çok seviyorum. Ama bu bölgenin de insanı olarak elbette ki bu bölgedeki bütün hizmetleri özenli bir şekilde takip ediyorum. Seçildiğimiz ilk günden itibaren 2019’dan itibaren hiçbir ilçeyi birbirinden ayırt etmeden hizmet yaptık ve bu beş yıl için hepinize dedim ki ben göreceksiniz ikinci dönemimizde Çatalca'ya çok daha fazla hizmet edeceğiz demiştim. Bakın seçimin üzerinden daha bir ay geçti. Bugün buradan hem açılış törenimiz var hem temel atma başlangıç törenimiz var. Her yönüyle çok etkili bir sürecin içerisindeyiz. Zaten biz seçimi sadece birkaç günlük seçim maratonu olarak görmüştük. Seçimin son gününe kadar sahada çalışıyorduk, iş üretiyordu, temel atıyorduk, açılış yapıyorduk. Seçim bitti, o günden bugüne yine açılışlar yaptık, temel atma törenleri yaptık. Biz ne dedik arı gibi çalışmak, efendim Ekrem İmamoğlu atom karınca, ben diyorum ki biz bundan sonra çok çalışmanın adını bile değiştireceğiz. Bize bakıp akıllarına sadece şu gelecek. Kim olursa olsun bizde çok çalışmalıyız diyecekler. Biz Türkiye'de muhalefetimize çok çalışmayı da öğreteceğiz. Göreceksiniz hep gayretli, hep adaletli, hep liyakatli olacağız size mahcup olmayacağız."

“Atık su kaynaklı kirliliği ortadan kaldıracağız"

"Tabi beş yıl boyunca çok güzel hizmetler sunduk. Kreşinden, bölgesel istihdam ofisine, İSMEK'ten, caddeye yol yapım işlerinden, köylere ilettiğimiz hizmetlerimize tarım desteklerimize, altyapıya, üstyapıya, İSKİ çalışmaları, doğal gaz çalışmaları her konuda gerçekten özenli çalışmalar yürüttük. Özellikle Çatalca'nın 16 mahallesinde olan altyapı eksikliğinden dolayı yaşanan çok yoğun su baskınları olduğunu da biliyoruz. Bu konuda bu yapacağımız yatırım inşallah kalıcı çözüm getirecek bu sorunlara. Muhtemel can kayıplarına, mal kayıplarına artık Çatalca'da da hiç yaşamayacağız.  İstanbul'un her noktasına bu konuda değindik. Özellikle atık su kaynaklı kirliliği ortadan kaldıracağız. Bu köylerden doğan o kirlilik hatlarını ayıracağız ve ne Karadeniz'e ne de Büyükçekmece Gölü'ne herhangi bir atık su gitmeyecek. Çevre temizliğini çok önemsiyoruz. Arıtma tesislerinin yükünü hafifletiyoruz. Yağmur sularının en temiz şekilde göle denize ulaşmasını sağlıyoruz. Çatalca'yı yeterli altyapıya kavuşturana kadar bu kardeşiniz Çatalca'daki bütün yatırımları hızlıca bitirmeye devam edecek. Hepinize söz veriyorum."

“Çatalca'nın yedi tane köy parkını pırıl pırıl hale getirdik"

"Yetersiz altyapı pek görünmez, hissedilmez ama aslında hem sizin yaşamlarınızı hem de şu pırlanta gibi güzel çocuklarımızın geleceklerini karartır, onları sağlıklarını tehdit eder. O bakımdan biz sizin hiçbir zaman gözünüzü boyayan işler yapmayacağız. Biz size faydalı işler yapacağız. Görmeyeceksin ama toprağın altında size hayatınızı güzelleştirecek, hayatınızı, yaşamınızı kaliteli hale getirecek yatırımları yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Bakın bugün Çatalca'nın yedi tane köy parkını pırıl pırıl hale getirdik sizlerin hizmetine kavuşturuyoruz. Tabi şunu söyleyeyim bu köylerin dışında geniş kapsamlı revizyonlarla Çatalca'nın bütün köylerini elden geçireceğiz. Bugün Çiftlikköy, Başakköy, Karacaköy, Belgrad, İnceğiz ve Elbasan'da bu hizmetlerimiz, vatandaşlarımızla buluştu ki bundan sonra da bunun daha güzellerini yapmaya devam edeceğiz. Daha Yenice köyünde de muhtarımızdan gelen taleple yeni bir park yaptık. İnşallah orayı da Yenice’deki hemşerilerimiz beğenmiştir. Yine geçtiğimiz yıllarda da yaptığımız ve geliştirdiğimiz bu parkların her birisini daha da arttıracağız."

“Sizlerin emaneti olan bu kutsal şehre ihanet edilmez"

"Bizim bakış açımız şu. insana saygı duyacaksın, yaşadığımız bu şehre de özen göstereceksin. İnsanlarımızı dinleyeceğiz, onların ne dediklerini duyacağız, ona göre sorunlarına çözüm ulaştıracağız. Çözemeyeceğimiz bir sorun ise niçin çözülemeyeceğini anlatacağız. Bizim hiçbirimizden gizlimiz, saklımız yok. Biz neyi biliyoruz? Sizin adınıza görev yaptığınızı biliyoruz. Biz sizlerin şehri emanet ettiği insanlarız. Ben de öyleyim Erhan başkan da öyle. İhanet emanete edilmez. Hele hele sizlerin emaneti olan bu kutsal şehre hiç ihanet edilmez. O bakımdan bu şehre Allah'a şükür hep koruyucu gözle baktık, hep iyi işler, güzel işler yapma gayretinde olduk olmaya devam edeceğiz. Yüz milyonlarca liralık temel atma töreni yapıyoruz. Onlarca parkın açılışını ve temel atma süreçlerini yürüttük, yürüteceğiz. İşte bugün Çatalca'da onun için bir aradayız. Bakın söyleyeyim anlayışımızda şu var. Bir liralık işte bir milyar liralık işte birbirinden çok farklı değildir. Çünkü bizim baktığımız pencere şu. Milletin parasını kullanıyoruz. Milletin parasıyla sizlere faydalı işler yapıyoruz. Yani milletin parasını kurşuna kadar millete veriyoruz. Bu bizim en asil yolculuğumuzdur."

“Tam yol ileri diyeceğiz”

"Ben bütün emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu yolculukta emek veren bütün yönetici arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Çatalca'nın güzel muhtarlarına bizimle birlikte iş birliği yaptıkları için teşekkür ediyorum. Hep beraber çok daha güzel işler yapacağız. Tabi bugün Erhan başkanımız, belediye başkanımız yalnız değil komşu belediye başkanımız Beylikdüzü'nden Mehmet Murat Çalık başkanımız geldi. Ona da ayaklarına sağlık. Belediye başkanlarımız özellikle söylüyorum çünkü. Bizimle birlikte başarılı olmak zorundalar. Enerjisi yüksek ve hiç beklenmediği halde başarılı bir seçim sonucuyla Amasya Belediye Başkanımız da Amasya'dan buraya gelmiş Turgay Başkanımız ona da hoş geldiniz demek istiyorum. Hem Mehmet Çalık başkanımızı hem Turgay Başkanımızı yanımıza davet edeyim, ilçe başkanlarımızı davet edeyim. Sonra muhtarlarımız, İSKİ Genel Müdürümüz, yöneticilerimiz, genel sekreterimiz hep beraber burada sizi selamlayalım. Bugün de beni yalnız bırakmadınız. Hepinize teşekkür ediyorum. Yüreğinize sağlık iyi ki varsınız  Sizlere mahcup olmayalım. Hep beraber ne yapacağız? Tam yol ileri diyeceğiz. Çatalca'nın geleceğinden hiç şüphe duymayın."

Yargıdan iki kez dönen kalker madenine onay Yargıdan iki kez dönen kalker madenine onay

Editör: Esin Özdemir