Haber Merkezi - İspanya Başbakanı Pedro Sanchez üç günlük Orta Doğu ziyaretinin ilk durağı Ürdün'e giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sanchez burada yaptığı açıklamada Filistin devletini tanıyacaklarını ifade etti. 

Bakan Yerlikaya: Narkoçelik-13" operasyonlarında 194 şüpheli yakalandı Bakan Yerlikaya: Narkoçelik-13" operasyonlarında 194 şüpheli yakalandı

İspanyol basınındaki haberlere göre Sanchez, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalarla ilgili nisan ve haziran ayları arasında uluslararası toplumda önemli gelişmelerin yaşanacağına inandığını vurgulayarak, gelecek haftalarda Birleşmiş Milletlerde Filistin'in tam üye olarak tanınmasını amaçlayan tartışmalara dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

"Barışın tek yolu Filistin'in tanınması"

İrlanda, Malta ve Slovenya başbakanlarıyla doğru koşulların sağlanması halinde Filistin devletinin tanınmasına ilişkin aldıkları ortak kararın yazdan önce hayata geçeceğini açıklayan Sanchez, ülkesinin Filistin devletini tanıma kararını ilk olarak Bakanlar Kurulunda alacağını ve ardından Meclise sunacağını söyledi.

Sanchez, İsrail ile Hamas arasındaki açık savaşta bölgede barış ve güvenliği garanti altına almanın tek yolunun Filistin'in tanınması olduğunu düşündüğünü belirtti.

İspanya Başbakanı, Ürdün'ün ardından Suudi Arabistan ve Katar'a gidecek.