İsrailGazze'de yönetimi devralmayı planlamadığını açıklarken, kentin Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Yönetimi'nin idaresine bırakılmasına da Filistinliler sıcak bakmıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li Senatör Shaheen ile bir araya geldi Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li Senatör Shaheen ile bir araya geldi

Independent Türkçe'nin ABD merkezli Washington Post gazetesinden yer verdiği habere göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken geçen hafta İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria'ya düzenlediği ziyarette konuyu gündeme taşıdı.

Gazete, Washington'ın Gazze'yi yeniden Filistin Yönetimi'nin idaresine bırakma fikrine sıcak baktığını ancak hem İsrail hükümetinin hem de birçok Filistinlinin bu yaklaşımı kabul etmediğini yazdı.

Gazeteye konuşan ABD'li yetkililer, zorluklar olduğunu kabul etmelerine karşın, "birçok kötü seçeneğin içinde en iyisinin bu olduğunu" söyledi.

ABD'li yetkililer Gazze Şeridi'nin doğrudan bir İsrail işgali altında kalmasının da seçeneklerden biri olduğunu vurguladı.

Tel Aviv ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Blinken, "Bunun kolay olacağı gibi bir yanılgı içinde değiliz. Süreç içinde birçok anlaşmazlık olacaktır. Ancak daha fazla terör saldırısıyla daha fazla şiddetin yer aldığı ve daha çok masumun acı çektiği alternatif kabul edilemez" ifadelerini kullanmıştı.

Hamas'ın 15 yıldan uzun bir süredir Gazze'yi yönettiğini hatırlatan Washington Post, örgütün toplumun ve günlük yaşamın her bölümünde aktif olduğunu belirtti.

Hamas, 2007'deki seçimlerde çoğunluğu almasının ardından Filistin Yönetimi'nin bölgedeki idaresine son vererek, Gazze'de iktidara gelmişti. 

Washington merkezli düşünce kuruluşu Ortadoğu Enstitüsü'nden Brian Katulis'e göre Gazze'de yönetimi kimin devralacağı sorusunun yanıtı çatışmaların gidişatıyla birlikte şekillenecek.

Washington Post'a bir açıklama yapan Katulis, "Savaşın gelişme şekli bazı seçenekleri belirleyecek. Düşen her bomba, Hamas'ın ayakta kaldığı her gün yeniden inşanın maliyetini artırıyor" ifadelerini kullandı.

Gazete ayrıca İsrailli yetkililerin savaş sonrası için bir plan yapılması gerektiğini kabul ettiğini ancak ABD'li mevkidaşlarıyla yaptıkları toplantılarda somut bir öneri sunmadıklarını aktardı.

7 Ekim'den bu yana İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik düzenlediği saldırılarda şu ana kadar hayatını kaybedenlerin sayısı 15 bin 523'e, yaralıların sayısıysa 41 bin 316'ya yükseldi.

7 Ekim'deki Hamas saldırılarında İsrail'de 1200 kişi hayatını kaybetmişti.