Anayasa Mahkemesi'nin 5 ay önce Taksim'de kutlama yapılmasının engellenmesinin "Anayasa'nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının engellenmesi" olduğuna karar vermişti.

İstanbul Valisi Gül, kararını açıkladı

AYM'nin kararını anımsatan DİSK ve KESK, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak için valiliğe başvurmuştu. İstanbul Valisi Davut Gül, bu başvuruya yanıtı 23 Nisan etkinlikleri sırasında verdi. Gül, "1 Mayıs 2012 yılında itibaren Taksim’de kutlanmıyor. Dolaysıyla Taksim bu anlamda bu tür etkinliklerin tamamına kapalı. Biz başta DİSK, KESK ve benzeri kuruluşlar olmak üzere talep eden herkesle konuştuk. Taksim'de bu sene olmayacağını kendilerine izah ettik" dedi.

Gül'ün makamına oturan çocuk Taksim'de 1 Mayıs kutlamalarına izin verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan şehit ailesine başsağlığı mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan şehit ailesine başsağlığı mesajı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İstanbul Valiliği'nin düzenlediği etkinliklerle de kutlandı. Bu çerçevede Şair Mehmet Emin Yurdakul İlkokulu öğrencileri de İstanbul Valiliği'ni ziyaret etti. Öğrencilerden Derin Mina Koç, vali Gül'ün makam koltuğuna oturarak 23 Nisan mesajı verdi. Derin Mina Koç, AVM'lerden gezmek yerine bisiklet yolları, yeşil alanlar ve yürüyüş yollarının önemine dikkat çekti. Bu sırada bir gazeteci "işçilerin, emekçilerin 1 Mayıs Bayramı'nı Taksim'de kutlamalarına izin verilip verilmeyeceğini" sordu. Koç da "İzin veririm tabii ki" yanıtını verdi.

Çerkezoğlu, Derin'i ailesiyle birlikte Taksim'e davet etti

Yanıt gülüşmelere yol açarken, 1 Mayıs'ın tarihi nedenlerle özellikle Taksim'de kutlanması gerektiğini savunan ve konuyu hem AYM'ye hem İstanbul Valiliği'ne taşıyan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Derin Mina Koç'un yanıtını sosyal medyadan paylaştı. Çerkezoğlu, "Sevgili Derin, biz de senin bu güzel taleplerini ve dileklerini, 1 Mayıs'ta Taksim'de ifade etmeni isteriz. 1 Mayıs günü seni ve arkadaşlarını da ailelerinizle birlikte Taksim'e bekleriz" dedi. Çerkezoğlu 2 Nisan'da yaptığı açıklamada 1 Mayıs'ta bir ellerinde karanfiller, diğer ellerinde çocuklarıyla Taksim'de olacaklarını uçaklamıştı.

Muhabir: Erva Gün