Haber Merkezi - ABD'li yatırım bankası JPMorgan analistleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifa etmesi ve yerine Başkan Yardımcısı Fatih Karahan’ın getirilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Banka yetkilileri, yayımladıkları notta, Para Politikası Kurulu'nun (PPK) artık daha şahin olabileceği yönündeki görüşleri nedeniyle Merkez Bankası'ndaki liderlik değişikliğini enflasyonun düşürülmesi ve lira açısından olumlu gördüklerini vurguladı. 

Bununla birlikte, söz konusu notta, “Para politikasının önümüzdeki dönemde enflasyon görünümüne daha duyarlı olması muhtemel olduğundan faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasını bekliyoruz” diye belirtildi. 

"TCMB'deki liderliğin uzun ömürlülüğüne ilişkin belirsizlik devam ediyor"

Öte yandan, ani liderlik değişikliklerinin yatırımcılar açısından rahatsızlık yarattığı kaydedilen notta, yeni TCMB Başkanı'nı enflasyonun düşürülmesi açısından olumlu gördüklerine işaret edildi. 

Polonya, dondurulan AB fonlarından yeniden faydalanabilecek Polonya, dondurulan AB fonlarından yeniden faydalanabilecek

Analistlerin notunda şu ifadeler yer aldı: 

“Artık son PPK açıklamasındaki güvercin eğiliminin tersine dönmesi muhtemel. Önümüzdeki perşembe günü TCMB Başkanı Fatih Karahan'ın TCMB Enflasyon Raporu Basın toplantısında ileriye yönelik şahin bir yönlendirme yapmasını bekliyoruz. Para politikasının önümüzdeki dönemde enflasyon görünümüne daha duyarlı olması muhtemel olduğundan, daha sıkı makro ihtiyati tedbirlerle birlikte yüksek faiz oranlarının daha uzun süre devam etmesini bekliyoruz.” 

Editör: Haber Merkezi