Kadınlar ev ekonomisine katkı sağlıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde pek çok kadına meslek edindirme amacıyla kurulan ve bu yönde çalışmalar yürüten Belediye Meslek Edindirme Kursları (BELMEK) kendi öğrenci ve öğretmenlerinin el emekleriyle ürettiği 7000 bin adet ürünü mağazalarında satışa koyarak, girişimci kadınlara destek oluyor

ŞEVVAL ATEŞ/ANKARA – Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Belediye Meslek Edindirme Kursları (BELMEK) kadınları iş hayatına kazandırma ve kendi masraflarını karşılayabilmeleri için açtığı Gökkuşağı Başkent Kadın Kooperatifi Mağazası’nda, öğrenci ve öğretmenlerin el emeği ile yaptığı ürünler satışa sunuluyor. Mağazada, kilim, çanta, oyuncak bebek, yastık, çeyiz ürünleri, hediyelik eşya gibi 7000 bin adet ürün yer alıyor. Satışa sunulan ürünlerin fiyatlarını ise öğrenci ve hocalar belirliyor. Kooperatif ise yüzde 30 gider bedeli alarak, geri kalan ücreti kadınlara veriyor.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Yenimahalle bölge sorumlusu Saliha Baştürk, “2004 yılından beri BELMEK kurslarında öğretmenlik yapıyorum. BELMEK’te daha önce eğitim almış öğrenci ve burada öğretmenlik yapan kadınlarımızın el emeği ürünlerini, Gökkuşağı Başkent Kadın Kooperatifi Mağazamızda değerlendirmiş oluyoruz. Kadınlarımız bu ürünlerden para kazanarak ev ekonomisine de katkı sağlamış oluyorlar. Satılan ürünlerden kooperatifimiz yüzde 30 pay alarak, geri kalan ücreti kadınlara veriyor” dedi.
Makine gücü kullanılan ürünler tercih edilmiyor
Dışarıdan fabrikasyon ürün almadıklarını sadece el emeği ürünlere yer verdiklerini ifade eden Baştürk, “BELMEK kurslarında ürünlerin kalitesi bizler için çok önemli, bu nedenle dışarıdan herhangi bir ürün almamaya gayret ediyoruz. Eğitmenlerimiz gözetiminde yapılan ürünlerin kalite garantisini verebiliyoruz. Ürünlerin taban fiyatı 10 TL tavan fiyatı ise 5000 TL” bilgisini verdi.
Baştürk, “BELMEK’te 25 bin kadın eğitim aldı”
BELMEK kurslarının uzun yıllar kadın meslek eğitimleri üzerine çalışmalar yapan bir kurum olduğunu söyleyen Baştürk, “1994 yılından bu yana eğitim veren kurumumuz ebru, çini, resim ve mozaik gibi pek çok sanat alanında kadınlara kurs imkânı sağlamaktadır. Kursiyerlerimiz burada kendilerine yeni beceri ve yetenek kazanarak meslek sahibi olup ayakları üzerinde kolaylıkla durabiliyor” sözlerine yer verdi.
BELMEK kurslarının Yenimahalle, Çankaya, Keçiören, Çayyolu gibi birçok semtte bulunduğunun altını çizen Baştürk, “Bunların yanında yine BELMEK’e bağlı 51 çevre kursumuz bulunmaktadır. Bu kurslarımızda 31 branşta eğitimler veren 265 öğretmenimiz var. Öğretmenlerimiz alanında oldukça uzman kişiler ve ürünler üzerinde oldukça titiz çalışmalar yürütmektedirler. BELMEK kurslarımızda 25 bin kadın eğitim aldı. İlk amacımız böyle bir mağazayı hayata geçirmekti. Bunu gerçekleştirdik şimdilerde ise hedefimiz bu mağazayı büyüterek daha çok şube açmak” dedi.