Türkiye'de dört ayrı ilde düzenlenen “KALKAN-23” operasyonlarında, göçmen kaçakçılığı yaparak ülkeyi düzensiz göçün hedefi haline getirmeye çalışan 63 organizatör yakalandı. İl Jandarma Komutanlıklarının koordinasyonunda gerçekleştirilen operasyonlarda, 38 organizatör tutuklanırken, 14'üne adli kontrol şartı verildi.

Jandarma Genel Komutanlığı Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Daire Başkanlığı'nın yönetimindeki operasyonlar Van, Muğla, Çanakkale ve Şırnak'ta gerçekleştirildi. Muğla'da 29, Van'da 14, Çanakkale'de 11 ve Şırnak'ta 9 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı.

Kaçak göçmenler de yakalandı

Van'da ayrıca 125 düzensiz göçmen de yakalanarak ilgili kurumlara teslim edildi. Operasyonlarda gözaltına alınan tüm şüphelilerden 38'i tutuklanırken, diğerlerine ise çeşitli adli kontrol tedbirleri uygulandı.

CHP'li Adıgüzel'den Turgut Altınok soruşturması için AKP'ye uyarı CHP'li Adıgüzel'den Turgut Altınok soruşturması için AKP'ye uyarı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabı üzerinden operasyonlarla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'nin her bölgesinde insan kaçakçılığına yönelik mücadeleye kararlılıkla devam edileceğini belirtti. Bakanlık, bu tür suç örgütlerine fırsat verilmeyeceğini vurgulayarak, düzensiz göçle mücadelede kararlılığın devam edeceğini ifade etti.

Editör: Ahmet Çağatay Bayraktar