Haber Merkezi - Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri, MHP'nin itirazı üzerine yeniden seçim olacak.

Sözcü'de yer alan haberde, CHP’li aday Deniz Yağan 5 bin 82 oyla seçimi önde bitirdi. MHP'nin adayı mevcut Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu ise 4 bin 758 oy alarak 2'nci sırada yer aldı. Bunun üzerine MHP'li yetkililer, mühürsüz pusulaların olduğu iddiasıyla seçimin iptal edilmesi için İlçe Seçim Kurulu'na başvurdu.

Yapılan başvuruyu değerlendiren İlçe Seçim kurulu, 6 'evet', 1 'ret' oyuyla seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Seçimlerin ise 2 Haziran'da tekrarlanacağı öğrenildi.

Seçim sonrası ilk kabine toplantısı yapıldı: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklamalar Seçim sonrası ilk kabine toplantısı yapıldı: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklamalar

"MHP'liler ilçe seçim kurulu başkanını darp etti"

CHP’nin Kayseri il başkanlığından konu hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Pınarbaşı İlçe Seçim Kurulu tarafından 03.04.2024 tarihinde verilen karar ile Pınarbaşı ilçesinde, halkımızın helal oyları ile kazandığımız seçim iptal edilmiştir.

 Adliyeye kalabalık bir grupla gelerek, ilçe seçim kurulu başkanını darp eden, tehdit eden, hakaretler eden ve partimize iftiralar atan Milliyetçi Hareket Partisi’nin; itirazı her ne hikmetse aynı ilçe seçim kurulu başkanının vermiş olduğu karar ile iptal edilmiştir.

Pınarbaşı’dan tüm Türkiye’ye haykırıyoruz. Hak, hukuk, adalet anlayışımızla Pınarbaşı’yı halkın helal oylarını asla yalnız bırakmayacağız. Verilen karara karşı yasal itiraz süreçlerini takip edeceğiz. Halkımızın hiç şüphesi olmasın! Pınarbaşı’yı yeniden biz kazanacağız.

"Ahlaki değerlere sığmayan iptal kararını çıkardılar"

SÖZCÜ TV’ye konuşan CHP Kayseri İl Başkanı Feyzullah Keskin de yaşananları şu ifadelerle anlattı:

Kayseri Pınarbaşı MHP için biraz kutsal saydıkları bir yer. Alparslan Türkeş’in baba ocağı olarak görüyorlar. Söğüt ve Pınarbaşı’na çok hassas davranıyorlar. Yıllar sonra Pınarbaşı’nı CHP kazandı, bunu kabullenemediler. Seçimlerin başlamasının ardından MHP vekilleri olabildiği kadar despot ve ahlaki değerlerin dışına çıkarak seçimle ilgili sıkıntılar yarattılar. Bugün de maalesef büyük baskılarla, genel merkezden gelen baskılarla, çok adaletsiz, hukuksuz, ahlaki değerlere sığmayan iptal kararı çıkardılar.

"MHP milletvekili hakime hakaret etti, vurdu"

İlçe seçim hakimine fiziki bir darbe, hakaretler MHP milletvekili tarafından yapılmıştır. Buna rağmen hakaret edilen, saldırılan hakim bile bugün onların lehine karar vermek zorunda kalmıştır. Biliyorsunuz ilçe seçim kurulu üyeleri, siyasi parti üyelerinden oluşturuluyor. İki gündür yapılan bütün baskılarla artık diğer partilerin üyelerinin de evet demesiyle seçimi yenileme kararı çıkmıştır. Tamamen siyasi, ahlaki değerlerin dışında bir karardır. Pınarbaşı halkının helal oylarıyla koymuş olduğu sandık yok sayılmıştır.

Keskin, MHP’li vekilin hakime “ağza alınmayacak” ifadeler kullandığını ve fiziki müdahalede bulunduğunu kaydetti.

"Sessiz kalmayacağız"

Keskin, il seçim kuruluna itiraz edeceklerini belirtti ve ekledi:

Bu kadar haksızlığa, fütursuzca hareketlerin karşısında sessiz kalmayacağız. Düşünebiliyor musunuz? O kadar hızlı hareket ediyorlar ki, hemen seçimi iptal edip, il kurulu kararını beklemeden 2 Haziran için karar alıyorlar.