Kılıçdaroğlu: Kazananlar hep aynı kaybeden 83 milyon

HABER MERKEZİ- CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan diyor ki ‘Bu ekonomik kurtuluş savaşından milletimizi zaferle çıkaracağız.’ Bu ülkeyi başka birisi mi yönetiyor, 20 yıldır neredeydin? 1 dolar 1 liraydı, ne oldu 12 lira oldu? Milli kurtuluş savaşı veriyormuş, millete gaz vermeyi bırak, otur görevini yap. Ders verdim, dersini çalış” dedi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. “6 milyon 300 bin genç sandığa gidip oy kullanacak” diyen Kılıçdaroğlu, “Kendi geleceğiniz için oy kullanın” dedi. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü de kutlayan CHP lideri, “Eğitime gerekli önemi, desteği verdik mi? Öğretmenin sorunlarını çözemediyseniz, ülkenin sorunlarını çözemezsiniz. Gelecek kuşakları yetiştirecek olan o öğretmenlerdir. Sizi bu toplumun en saygın kişisi yapma konusunda elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. İtibarlı bir meslek haline getireceğiz öğretmenliği. 3600 ek göstergeyi oyalamadan vereceğiz. Sözleşmeli öğretmen, vekil öğretmen vs… ayrımcılığı tamamen bitireceğiz. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bütün öğretmenlere bir maaş ikramiye vereceğiz. Okullardaki öğretmen açığını bitireceğiz. Köy okullarını tekrar açacağız” dedi. Kılıçdaroğlu, “CHP’li belediyeler kooperatiflerle işbirliği yapıyorlar, büyükşehir marketlerinde bu ürünler satılıyor. Marketlere de bir çağrım oldu; 10 temel ürünlere zam yapmayın, zarar ediyorsunuz ama bu zararınızı tazmin edeceğiz. İktidara geldiğimizde o zararı biz telafi edeceğiz dedik” dedi.
“Bizim derimiz ne bunların derdi ne” diye konuşan Kılıçdaroğlu pazar ziyaretini anlattı. Kılıçdaroğlu, “Emin olun, ağzımızdan bir laf çıkmadan ‘Ne olursunuz bizi kurtarın. Size hiç oy vermedim, yemin ederim oyum size’ diyor. Pazara gidişim bile troller tarafından eleştirildi. Giderim arkadaş, gerekirse tezgahın başına otururum. Ekonominin perişan halini biliyorlar.
Birisi konuşmuş ‘siz bizi dolarla, ekonomiyle terbiye edemezsiniz’ diyor. Erdoğan, ‘Bu Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıkacağız’ diyor. Bir AK Partili milletvekili 17/25 Aralık’ta 50-60 milyar doları çaldılar’ diyor. En iyi siz bilirsiniz, ben bilmiyordum. 50-60 milyar doları hiç etmişler. ‘Oğlum paraları sıfırladın mı’ diyen kimdi? ‘Bizi terbiye edemez’ diyordu, seni dolarla terbiye ettiler. Mezara mı götüreceksin o doları? Dolarla kimleri terbiye ettiler? Ayda 10 bin doları cebine indirirken dolar baronları tarafından terbiye ediliyor. Yabancılardan yüksek faizle dolarla borçlanıyorsun. Parayı veren emri de verir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını dolarla satan ne denir? Dolarla vatandaşlık satıyorsun, sen buna evet demişsin. Türk Lirası milli paramızken dolarla, Euro’yla ihale yaptılar. Demek ki seni terbiye ettiler. Sen garantilerin tamamını dolarla yapıyorsun. Öyle bir terbiye ettiler ki bunlar Türk Lirası’nı unuttular. Dolar yüzünden tank-palet fabrikasını peşkeş çektiler. Bankalardaki mevduatın yüzde 58 dolar. Öyle bir terbiye ettiler ki bunları, bir tarafta baronlar diğer tarafta tefeciler oturuyor. Kazananlar hep aynı. Kaybedenler 83 milyon. Adam terbiye edilmiş farkında değil. Erdoğan diyor ki ‘Bu ekonomik kurtuluş savaşından milletimizi zaferle çıkaracağız.’ Bu ülkeyi başka birisi mi yönetiyor, 20 yıldır neredeydin? 1 dolar 1 liraydı, ne oldu 12 lira oldu? Milli kurtuluş savaşı veriyormuş, millete gaz vermeyi bırak, otur görevini yap. Ders verdim, dersini çalış. Dolarla ihale alanların başına çok şey gelecek. Bu milletin hakkını soracağım. Şimdi efelik yapıyor, sanıyor ki biz yutacağız. Bu millet yutmaz. Bu millet senin ne mal olduğunu öğrendi, sen Türkiye Cumhuriyetinin temel milli güvenlik sorunusun.”