BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, raporda, “6 Şubat depremleri sonrasında, depremde etkilenen tüm illerde yürütülen afet müdahale çalışmaları sebebiyle barınma kapasitemizin tamamı alana sevk edilmiştir. 2024 yılı içerisinde çadır sayısının 50 bine ulaştırılması hedeflenmektedir” bilgilerine yer verildi.

Faaliyet raporunun bir başka dikkat çeken kısmı ise Kızılay’ın tüm tepki ve itirazlara rağmen kurduğu şirketlerin yer aldığı bölüm. 2018 yılından itibaren 12 şirketi kurduğu bilinen Kızılay’ın bir süre önce sessiz sedasız 13’üncü şirketini de kurduğu anlaşıldı. Raporda, 7 Eylül 2023’te kurulan 13’üncü şirketin isminin “DGNY Tarım ve Hayvancılık Sanayi Ticaret Anonim Şirketi” olduğu belirtildi. Şirketin ne amaçla kurulduğu ve yöneticilerinin kim olduğu ise net şekilde yer almadı. 

MSB, Çanakkale'ye görevlendirme açıklaması yaptı MSB, Çanakkale'ye görevlendirme açıklaması yaptı

Çadır sattığı için Kızılay Başkanlığı görevinden istifa etmek zorunda kalan Kerem Kınık, 6 Şubat 2023’teki deprem felaketinden kısa sonra, 27 Mart 2023’te TBMM Deprem Araştırma Komisyonu toplantısına katılmıştı. Kızılay Başkanı unvanı ile milletvekillerine bilgi veren Kerem Kınık, “Deprem bölgesine 130 bin 271 çadır sevk edildiğini” açıklamıştı. Ancak Kızılay’ın raporu Kınık’ı yalanladı. Raporda, deprem bölgesine Kınık’ın iddia ettiği gibi 130 bin değil toplam 97 bin 957 çadır gönderildiği belirtildi. Gönderilen 97 bin 957 çadırın da 46 bin 238’inin Kızılay’ın stokunda bulunduğu 51 bin 674’ünün de bağış olarak Kızılay’a teslim edildiği bilgisine yer verildi.

Editör: Ahmet Ertüm