Haber Merkezi - Geçen yıl harcamaların 2,5 katına çıktığı kredi kartlarına yeni düzenleme geliyor. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, enflasyon raporu toplantısında kredi kartı harcamalarındaki yükselişi takip ettiklerini ve bu konuda çalışmalarının olduğunu açıkladı. Karahan, kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.

Bakan Şimşek, Kayseri'de reel sektör ve iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi: Bakan Şimşek, Kayseri'de reel sektör ve iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi:

TCMB başkanlığı görevinin daha ilk haftasında olan Karahan, kredi kartı harcamalarına yönelik soruya, "Aralık ayında kredi kartı harcamalarında yükselme oldu. Bunu not ettik, farkındayız. Bunun geçici olup olmadığı henüz çok net değil. Asgari ücretin artacağı bekleniyordu. Bu nedenle bazı harcamalar öne çekilmiş olabilir ama bundan bağımsız olarak kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda birkaç fikrimiz var, çalışmalarımız sürüyor. Belirli bir aşamaya geldiğinde kamuoyuyla paylaşacağız" açıklamasında bulundu.

Bireysel kredi kartı alacakları son yılda yüzde 3,4 artışla 1 trilyon 247 milyar TL’ye yükselirken Bloomberg HT’nin haberine göre böylece 1 Eylül haftasından bu yana tüketici kredilerindeki en hızlı büyüme kaydedildi. Pandemiden sonraki süreçte birçok sektörde kredi kartıyla taksitlendirme seçeneği kaldırılmıştı. Beyaz eşya alışverişlerinde en fazla 9 ay, elektronik eşya alımlarında 4 ay, bilgisayar ürünlerinde en fazla 12 ay ve tablet alımlarında 6 ay taksit uygulanabilirken kozmetik ürünlerinde ve yurt dışı seyahatlerinde taksit seçeneği kaldırıldı

Editör: Haber Merkezi