Haber Merkezi - Mevcut Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, Başkentli ev hanımları ile bir araya geldi. Altınpark Beyaz Bahçe Düğün Salonu’nda düzenlenen programa, Yavaş'ın yanı sıra CHP’nin Altındağ Belediye Başkan Adayı Ramazan Değerli de katıldı. Hür Emekliler Derneği yöneticilerinin de katıldığı programda Dernek Başkanı Hüseyin Özağcı tarafından plaket verildi.

Muş'ta park halindeki otomobilde patlama oldu, sürücü yaralandı Muş'ta park halindeki otomobilde patlama oldu, sürücü yaralandı

Programda kısa bir konuşma yapan Mansur Yavaş, pandemi dönemiyle birlikte sosyal yardım desteği alan kişi sayısının 158 binden 220 bine çıktığını dile getiren Yavaş, “Pandemi öyle bir dönemki; ev içinde insanların birbirine çok yanaşmadığı, ne kadar süreceği belli olmayan kapanma sürecinin ne kadar süreceği bilinmeyen bir ortamdı. Pandemi döneminde ne insanları maskesiz bıraktık ne de evinden çıkamayanları aç bıraktık. Ulaşabildiğimiz herkese bir şekilde ulaştık ve böyle bir dönemi hep birlikte atlattık. Böyle bir dönemde en fazla ihtiyaç maskeydi. Maskeyi terzilere diktirdik onların da faydalanmasını sağladık. Paket dağıtılacaktı onu nakliyecilere dağıttırdık onların da para kazanmasını sağladık. Yardımlara engel olundu bu sefer elimizdeki listedeki ihtiyaç sahiplerinin adlarının görülmeyecek şekilde yayınladık. Böylelikle birbirini tanımayan insanlar birbirine destek oldular ve bu zor bir dönemi atlattık. Tabii pandemi sonucu birçok iş yeri kapandı, kirasını ödeyemediği için insanlar dükkanlarını boşalttı ve işsizlik sayısı iyice arttı. Bizden destek alan sayısı 158 bindi. Pandemi dönemiyle birlikte bu sayı 220-230 bine kadar çıktı. Bizler de seçim döneminde söz verdiğimiz seçimi bir kenara bırakıp öncelikle desteğe ihtiyaç olanlara destek olduk" dedi.

Fe16982A2Dc213Ff15E3A0D6Bcf4Ecae

Kırsala yapılan yardımlarla yerel üreticiyi desteklediklerini dile getiren Yavaş, “Kırsalda yaşayan insanların üretimlerini devam ettirmeleri için Türkiye’de ilk defa mazot yardımı, sıvı gübre yardımı ve tohum yardımları verdik. Bu sayede kırsalda yaşayanların Ankara için üretmelerini sağladık. Başkent Marketler açtık. Kadın kooperatiflerinden çok önemli alışveriş yaparak Başkent Marketlerde satılmasını sağladık. Bu sayede kırsalda yaşayan insanların kendi ürettiklerini satıp para kazanmalarını sağladık. Kısacası Ankara’dan aldığımızı Ankara’ya verdik. Destek yaparken de yönetimimizde de hiç kimseyi ayırmadık. Bizim bütün yaptığımız harcamalar sizlerden gelen gelirlerdir. Dolayısıyla herkesten bir şekilde para aldığınıza göre hiç kimseyi ayıramazsınız. Bizim felsefemiz bu. Vicdanımız da el vermez. 5 yıl boyunca hiç kimse bizim köyden az oy çıktığı için bize hizmet edilmedi diyemez” dedi.

Eee7321Cdd5A45C00F893B4A0B009A86

Belediye başkanlığı yapmaya başladığı ilk andan itibaren şeffaflık ilkesiyle hareket ettiklerini belirten Yavaş, 5 yıllık görev süresi boyunca 4 bin ihaleyi canlı yayınladıklarını söyleyerek, şunları da belirtti: “Yaptığımız desteklerle sizden gelen dualarla doğru yolda olduğumuzu biliyoruz” diyerek açıklamalarını sürdüren Yavaş, “Eskinin yaptığı kadar asfalt yaptık, kavşak yaptık. Hiç birisine açılış yapıp reklam yapmadık. Çünkü onların da aparası sizden çıkıyor. 5yıl boyunca benim fotoğrafımı hiçbir yerde görmediniz. Hiçbir şekilde belediyenin imkanlarıyla kendi reklamımızı da yapmadık. Hep aranızda ve rahat ulaşılabilir oldum. Eğer halkın kaynaklarının boşa götürülmeden gerçek ihtiyaçlara harcanmasını istiyorsanız ve benden memnunsanız sizlerden bir 5 yıl daha istiyorum” dedi.  

5B06Fdd3Bd347833F5F665B18A112F93