Haber Merkezi - Mevcut Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde Başkenti geziyor. Bu kapsamda Yavaş, Başkent Organize Sanayi Bölgesi İdari Binası’nda, Başken OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

7D4B745517E17C2824726F5Dc2C9591F

Programda yaptığı konuşmada OSB’lerin desteklenmesi gerektiğini söyleyen Yavaş, “Her seçimde buraya geldik ve adım adım buranın nasıl geliştiğini gördük. Bu dönemde buraya sadece asfalt serimi bir milyon tona yakın. Amacımız Türkiye'nin bugünkü şartlarda, bu ekonomik sıkıntı içerisinde kahramanları olan iş dünyasının, özellikle organize sanayilerimizin yarattığı işin, ülkemize kattığı, Ankara'mıza kattığı katma değer şüphesizdir. Buralar ne kadar çok üretirse iki yönlü faydası var. Ülkemiz kazanıyor. Sizin de verdiğiniz vergilerden biz kazanıyoruz. Ama özellikle istihdam konusunda sizin ne kadar daha çok üretirseniz, istihdamı artırırsanız, bizim de yükümüz azalıyor çünkü bugünkü şartlarda maalesef o kadar çok üniversite mezunu olmaya başladı ki sadece bizde üç yüz bine yakın öz geçmiş var. Bunların birçoğu da üniversite mezunu. Açtığımız bir kariyer merkezi yoluyla onların erişimini sizlere açtık” dedi.

Yavaş, görev süresi boyunca yaptığı projelerden de şu şekilde bahsetti: “Polatlı suyu hakkında bilgi vermek istiyorum. Sincan, Yenikent ve bu bölgenin tamamını ilgilendiren bir yatırım. Şu anda biz suyu vermeye başladık. Ancak Yenikent’ten size su gelmesi için by-pass yaparak verdik. İçeride şehir merkezinde 2.20’lik borular, şehir merkezi kazılarak geldiği için güçlük çekiyoruz. Sadece 4-5 kilometre bir ay içerisinde bitirilecek bir bağlantısı kaldı” dedi. ASKİ’nin gelirlerinin yüzde 50 oranında düştüğünü söyleyen Yavaş, “Bunun sebebi önceki dönemde 1.6 dolara tonu su satılmış Ankara halkına, biz şimdi bunun yarı fiyatına suyu satıyoruz. Bu ayrıca öğrenci evlerine yüzde 50 indirimli sosyal destek alan ailelere de tonu 1 liradan veriyoruz ama aradaki farkı Sosyal Hizmetler Dairesi ödüyor. Sürekli ekonomik sıkıntılar nedeniyle maliyetlerimiz artıyor. Özellikle enerjiye gelen maliyetler. Çünkü birçok yerde biz suyu basmak zorunda kalıyoruz. Bu nedenle maliyetimiz artıyor.”

3F326888B9Bad485934F525283Bf3296

Meral Akşener, Çankaya'da esnafı ziyaret etti Meral Akşener, Çankaya'da esnafı ziyaret etti

Programın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yavaş, rakibi Turgut Altınok'un “Hükümet’ten açık çek aldım” sözlerinin hatırlatılması üzerine, “Yani şu anda zaten iktidar partisinin belediye başkanı. Böyle kolay çek alınıp da kanunsuz yardım falan alınabiliyor mu bilmiyorum Ama önce Keçiören'deki kuleyi onlardan yardım alıp da tamamlamasını beklerim. Oralardan destek alıp, Keçiören'de yaşayan bizden destek alan emekliye destek olmasını beklerim. Yani şu anda o çeki alıp kullanmasında hiçbir engel yok. Önce onları yapsın diye düşünüyorum. Bunların hepsi seçime yönelik. Ve bunlar rahmetli Özal döneminde de yapılmış ve nasıl ters teptiği görülmüştü. İktidarın belediye ayrımı yapma hakkı yok. Çünkü bizler de vatandaşa hiçbir ayrım yapmadan hizmet ediyoruz. Eğer bununla da Ankara halkını tehdit edeceklerse bunun demokraside yeri yoktur. Ankara halkı gereken cevabı verecektir. Bizim çeke ihtiyacımız yok. Engellemesinler yeter. Kendi işimizi kendimiz görüyoruz” yanıtını verdi.

Rakibinin “Mansur Yavaş ne yapmış?” sorusunun hatırlatılması üzerine Yavaş, “Mansur Yavaş Ne Yaptı? internet sitemize girip bakabilir. Mansur Yavaş'ın yaptığı orada kuruşuna kadar var. Nereye harcadığımız belli. Ve oradaki projelerimizden örnek almaya devam etsin. Çünkü şu anda benim uyguladığım projeleri Mansur Yavaş'ın projesi yok derken benim uyguladığım projeleri olarak vaat olarak görüyor. Orada hem yaptığım projeleri öğrenebilir, onları vaat edebilir hem de nereye kaç para harcadığımı görebilir. Biz gayet şeffaf çalışıyoruz. Sayıştay raporuna kadar tüm harcadığımız belediye web sayfasında vardır. Ama parayı böyle sırf görünsün diye betona yatırmadığımız muhakkak. İnsan ihtiyaçları için harcıyoruz" dedi.

D5F5Aa0442592Ca7E8208C7Ea1F2C475