Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya aracılığıyla nisan ayı ödemeler dengesini değerlendirdi. Bayram etkisiyle artan dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açığın söz konusu ayda 31,5 milyar dolara sınırlı yükseldiğini belirten Şimşek, "Yılın kalanında cari açığın 24-27 milyar dolar aralığında seyretmesini ve yıl sonunda Orta Vadeli Program (OVP) tahmini olan 34,7 milyar doların oldukça altında gerçekleşmesini öngörüyoruz" dedi. 

Migros, Norveç somonu alımlarını üçe katlamayı planlıyor Migros, Norveç somonu alımlarını üçe katlamayı planlıyor

Öte yandan, "Bayram etkisiyle artan dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açık nisanda 31,5 milyar dolara sınırlı yükseldi" diyen Şimşek, dış finansman girişlerindeki olumlu seyirin sürdüğünü vurguladı. 

"Olumlu seyir devam etti"

Geçen yılın ilk dört ayında portföy yatırımlarında 1,5 milyar dolar net çıkış, bu yılın aynı döneminde da 5,8 milyar dolar net giriş olduğunun altını çizen Şimşek, şu ifadeleri kullandı. 

"Bayram etkisiyle artan dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açık nisanda 31,5 milyar dolara sınırlı yükseldi. Dış finansman girişlerindeki olumlu seyir devam etti.

Geçen yılın ilk dört ayında portföy yatırımlarında 1,5 milyar dolar net çıkış, bu yılın aynı döneminde ise 5,8 milyar dolar net giriş oldu.

Orta-uzun vadeli tahvil dahil dış borç çevirme oranları aynı dönemde bankacılık sektörü için yüzde 90’dan yüzde 158’e, banka dışı özel sektör için ise yüzde 72’den yüzde 116’ya yükseldi. Programımız kapsamında attığımız adımlarla uluslararası doğrudan yatırımlarda da artış bekliyoruz.

Yılın kalanında cari açığın 24-27 milyar dolar aralığında seyretmesini ve yıl sonunda OVP tahmini olan 34,7 milyar doların oldukça altında gerçekleşmesini öngörüyoruz."

Editör: Esin Özdemir