Menzil Cemaati'in başı olan "Şeyh Abdulbaki Elhüseyni”nin 12 Temmuz 2023’te ölmesinin ardından cemaatin başına üç oğlu geçti. Elhüseyni’nin oğulları Muhammed Saki, Muhammed Fettah ve Muhammed Mubarek, “eş şeyhlik” denilen bir sistem ile cemaati birlikte yöneteceklerini açıkladı. Kardeşler, milyarlarca liralık para kaynağı olan cemaati yönetmek için kısa süre sonra iktidar kavgasına tutuştu. Kardeşlerden Muhammed Saki Elhüseyni yaptığı açıklamada diğer "şeyh ve müridleri" suçlayarak Menzil köyü ve cemaate bağlı Beşir Vakfında usulsüzlük olduğunu ileri sürdü. 

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre en fazla müridi olan Muhammed Saki Elhüseyni’nin tarafları önceki gün Adıyaman’daki Kahta Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, cemaatin diğer şeyhleri ve müritleri suçlandı. Ayrıca Menzil köyündeki Buhara Evleri Kooperatifi aracılığıyla vurgun yapıldığı ifade edildi. 40 bin kişinin mağdur edildiği belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

HÜDA PAR'dan sahipsiz sokak hayvanlarına ilişkin kanun teklifi HÜDA PAR'dan sahipsiz sokak hayvanlarına ilişkin kanun teklifi

“Kooperatif üyelerimizin yaptığı ödemeler, usule ve kanuna aykırı şekilde Semerkand Vakfı aracılığıyla toplanmıştır. Üyelerimize hisseli tapulu verileceği taahhüt edilmesine rağmen tapu verilmemiştir. Yüksek bedellerle yapılan hisse satışları, kooperatifin resmi kayıtların çok düşük bedelle kayıt edilmiştir. Bu yolla hak sahipleri yüz milyonlarca liralık zarara uğratılmış ve ayrıca kamu zararına da sebep olunmuştur. Hak sahiplerine tahsis edilen konutlar, ‘depremzedelere ücretsiz kullandırıyoruz’ yalanıyla maddi karşılık elde edilerek hizmete açılmıştır.

Depremzedelere sağlanan bu barınma hizmeti için kamu yararı olan bir dernek olan Beşir Derneği’nden para tahsil edilmiştir. Beşir Derneği’nin bağışlarla toplanan parası üç-beş kişilik bir çete tarafından yönetilen şahıs şirketlerine peşkeş çekilmiştir. Üyelerimizin sömürüldüğü bu düzen ısrarla korunmaktadır. Yargı mercilerine müracaatların üzerinden aylar geçmesine rağmen maalesef bir mesafe alınamamıştır. Hak sahiplerini mağdur eden ve çok yolsuzluklar olmasına rağmen gerekli incelemeler yapılmamıştı. Deliller karartılmakta, yargı ise seyretmektedir.”

Muhabir: Haber Merkezi