Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA), Milli atlet Sultan Haydar için doping testi numunesini kaçırdığı için tedbir kararı verdi. Haydar, bu gelişme sonrası Avrupa Şampiyonası kadrosundan çıkarıldı.

Türkiye-Gürcistan maçı öncesinde gerginlik Türkiye-Gürcistan maçı öncesinde gerginlik

2.21.27'lik derecesi kaydederek Türkiye rekorunun da sahibi olan Sultan Haydar’ın durumuyla ilgili konuşan Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, “Milli sporcumuz Sultan Haydar, Etiyopya’da kamp yaptığı sırada 1 doping testini kaçırdı. WADA’ya bağlı Uluslararası Atletizm Dürüstlük Birimi, bu gelişmenin ardından Avrupa Şampiyonası öncesi Sultan Haydar’a tedbir konulmasına karar verdi. Yaşanan sürecin ardından sporcumuza tedbir konuldu. 7-12 Haziran 2024 tarihleri arasında İtalya’nın başkenti Roma’da yapılacak olan Büyükler Avrupa Atletizm Şampiyonası kadrosundan çıkarıldı” açıklamasında bulundu.

Başkan Çintimar, “Sporcumuz, yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacaktır. Ancak ne yazık ki bir süreç içeriyor ve çok önemli iki turnuvada sporcumuz yer alamayacak. Bu gelişmeyi kamuoyu ile üzülerek paylaşıyoruz” sözlerini kullandı.

Muhabir: Ziya Burak Erol