Dün sabah saatlerinde İstanbul Küçükçekmece'de üç katlı bir bina çöktü.Çöken binanın enkazında 1 kişi yaşamını yitirirken, 2’si ağır 8 kişi de yaralandı. 1988 yılında inşa edilen bina için mühendislik hizmeti alınmadığı ve deniz kumu kullanıldığı tespit edildi. 

Yer Bilimci ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Küçükçekmece'de yıkılan bina ile ilgili sosyal medyadan yaptığı açıklamada beklenen büyük İstanbul depremine işaret etti.

Görür açıklamasında şunları kaydetti:

"Arkadaşlar, Küçükçekmece’de 3 katlı bir bina çöktü. Bu bölge depremde en fazla zarar görebilecek bir bölge. Deprem sırasında deprem dalgaları ile zemin etkileşecek ve üzerindeki tüm yapılar sınanacaktır. Bugün binalar kendiliğinden çökerse yarin depremde ne olur onu düşünemiyorum bile.

Kurban Bayramı tatilinde 26 kişi trafik kazalarında yaşamını yitirdi Kurban Bayramı tatilinde 26 kişi trafik kazalarında yaşamını yitirdi

Beni asıl ürküten şey, sayın büyükşehir belediye başkanımızın söyledikleri. Kendisi İstanbul’da hükümet organlarıyla iş birliği halinde İstanbul’u depreme hazırlamaya hazır olduğunu söylemiş olmasına rağmen henüz daha bir anlaşmanın olmamış olması ve ciddi, planlı ve sürekli bir çalışmanın başlamamış olması işin düşündürücü yanıdır. İstanbul halkı bunu not etmeli ve can güvenliklerinin gereği gözetim, denetim ve talep etme haklarını kullanmalıdırlar, sevgiyle."

Editör: Ahmet Çağatay Bayraktar