Kırşehir'deki Japon Bahçesi bayram tatilinde 14 bin kişiyi ağırladı Kırşehir'deki Japon Bahçesi bayram tatilinde 14 bin kişiyi ağırladı

Haber Merkezi - Yönetmenliğini Yakup Tekintangaç'ın üstlendiği kısa film "Morî",  Almanya'nın Oberhausen şehrinde Türkiye temsilcisi oldu. 70. Oberhausen Uluslararası Kısa Film Festivali'nde dünya prömiyerini yapacak olan "Mori", bu yıl 6300 film başvurusu alan festivalde Türkiye'den finale kalmayı başaran tek film olarak dikkat çekti. "Morî", ana yarışmada "En İyi Kısa Film Ödülü" için yarışacak.

 1-6 Mayıs 2024 tarihleri arasında Almanya'nın Oberhausen şehrinde 70.'si düzenlenecek olan festival, Martin Scorsese, George Lucas, Werner Herzog gibi büyük isimlerin ilk kısa filmlerini gösterdiği dünyanın en prestijli kısa film festivallerinden biri olarak kabul ediliyor.

Post2

Daha önce  "Azad" adlı kısa filmi ile adından söz ettiren Yakup Tekintangaç, sekiz yıl aradan sonra çektiği yeni kısa filmi Mori'de; okula yeni gelen öğretmeni babası zanneden bir kız çocuğunun, onu ikna etme çabasını konu ediniyor. Filmin başrolünde, Tekintangaç'ın filmin çekimlerinin gerçekleştirildiği köyde keşfettiği Hayrünisa Akbaş yer alırken, filmde ayrıca Ozan Çelik ve S. Emrah Özdemir gibi profesyonel oyuncular da rol aldılar.

 Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklenen Morî’nin ortak yapımcılığını Vefa Geylani üstlenirken, görüntü yönetmenliğini Emre Pekçakır, müziğini Mustafa Biber, kurgusunu da Doruk Kaya ile Amir Etminan yaptı. "Mori’nin haziran ayında da Asya kıtasının en büyük festivallerinden birinde prömiyer yapması planlanıyor.