Haber Merkezi - Osmaniye’de kurbanlık satan besiciler, artan maliyetler sonucu besiciliği bırakma noktasına geldiklerini vurguladı. Maliyetlerin geçen seneye göre felaket derecede arttığını belirten Besici Mehmet Uyduran, "Aldığımız bir arpanın kilosunu geçen sene 5 liraya alırken, arpaya şu an için 10,5 liraya alıp hayvanlarımıza döküyoruz. Küspenin torbasını geçen sene 260- 270 liraya alırken şu an için küspenin torbası 550 lira" dedi. Başka bir besici Hasan Topal ise "Böyle giderse bırakacağız bunu hep, Türkiye de etsiz, ithale başlayacak. Ömrümüz bunun içinde geçti" ifadelerini kullandı. 
ANKA'dan Burhan Demircioğlu'nun haberine göre, Osmaniye’de küçükbaş hayvan besiciliği ile uğraşan üreticiler, yükselen maliyetlerden dert yandı.

Besici Uyduran, 15-20 senedir aynı mesleği yaptığını söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

"Geçen seneye göre maliyetler felaket derecede arttı. Aldığımız bir arpanın kilosunu geçen sene 5 liraya alırken, arpaya şu an için 10,5 liraya alıp hayvanlarımıza döküyoruz. Küspenin torbasını geçen sene 260- 270 liraya alırken şu an için küspenin torbası 550 lira. Aldığımız bir hapın kutusunu 20 liraya alıyorduk geçen sene 15 liraya alıyorduk, şu an olmuş 70 lira. Aldığımız bir ilacın şişesini yüz gramlığını 100 liraya, 70 liraya alırken şu an olmuş 100 gramlığı 250 lira. Aldığımız bir aşı 200-300 liraya alırken şu an olmuş bin 500 lira, şişesi. Arkadaşlar çıkıyor belediye olsun şey olsun, bunun maliyetini bilmedikleri için oturdukları yerden kilo ücreti açıklıyorlar. Siz bunu besiciye sorun, her şey iki katı."

Altının kilogram fiyatında gerileme yaşandı Altının kilogram fiyatında gerileme yaşandı

Editör: Haber Merkezi